Pilotinfo

Budoucnost bezpilotního létání je spjata s vyřešením otázky bezpečnosti

Přidáno: 24. Duben 2014Autor:

Veletrh Aero Expo Friedrichshafen, který spojuje špičky leteckého odvětví, ukázal, jak důležitou roli v leteckém průmyslu hraje bezpečnost. Mezinárodní přehlídky Aero Expo Friedrichshafen se zúčastnilo 606 vystavovatelů z 35 zemí a navštívilo ji přes 33 tisíc návštěvníků z celého světa. Vůbec poprvé se na veletrhu v samostatné sekci UAS-Expo představily UAV – bezpilotní letouny neboli drony. Návštěvníci mohli vidět, jaký velký pokrok v této oblasti nastal za posledních několik let nejen v samotném technologickém vývoji UAV, ale také v oblasti napájení či softwarového a přístrojového vybavení.

V souvislosti s razantním nárůstem využívání UAV vyvstává otázka zajištění bezpečnosti jejich provozu. Legislativa členských zemí EU není v této oblasti zcela jednotná, což ukazuje i nedávný zákaz provozování civilních bezpilotních letounů na území Španělska.

Evropská komise proto volá po stanovení jasných pravidel a podmínek pro provoz UAV jednotně ve všech zemích Unie. „Tuto aktivitu velmi vítáme,“ říká Martin Kaftan, partner společnosti Robodrone Industries s.r.o. „V této oblasti panuje mnoho nejasností; například drony u nás nesmějí létat nad obydlenými oblastmi, bohužel se ale již několikrát stalo, že nějaký amatérský dron havaroval v obydlené zóně, což samozřejmě komplikuje nejen vnímání bezpilotních letounů veřejností, ale také znesnadňuje získávání potřebných povolení pro jejich komerční využití,“ dodává. „Bezpečnost je proto u nás na prvním místě. V rámci Aero Expo jsme prezentovali možnost využití balistického padákového záchranného systému firmy Galaxy GRS Galaxy, řady GBS 10 Multicopter, pro naše bezpilotní letouny, konkrétně pro model Robodrone Kingfisher s nosností 5 kg, a sklidili jsme poměrně velký ohlas,“ uvádí dále.

S novou legislativou, kterou Evropská komise připravuje, by již od roku 2016 měla být jasně stanovená pravidla pro užívání bezpilotních letounů na území členských zemí Evropské unie. Skutečnost, že bezpilotní letouny firmy Robodrone Industries budou navíc vybaveny záchranným padákovým systémem Galaxy GRS, který v případě nutnosti umožní jejich bezpečné přistání, je velkou výhodou. „Vystoupením na Aero Expo Friedrichshafen jsme se uvedli na mezinárodní trh v oblasti bezpilotních letounů,“ říká Jiří Karpeta, partner společnosti Robodrone Industries s.r.o., „v současnosti chystáme podrobnější rozpracování bezpečnostních standardů pro provozování našich dronů a také implementaci padákového systému pro další model, Robodrone Strix, s nosností 15 kg,“ dodává závěrem Jiří Karpeta.

Robodron kingfisher

Tematicky související články

Leave a Reply

Servis letadel
Pravidelná údržba letadla je základ pro jeho spolehlivost. Jsme držitelem oprávnění pro servis letounů.