Pilotinfo

Létání v TV od 3.6. do 9.6.2013

Přidáno: 03. Červen 2013Autor:

Pondělí 3.6.2013

Prima Family 05:00
Tajemství 2. světové války (18) Létali v čínských službách

Opakování příběhu amerických dobrovolníků, kteří létali v řadách čínského letectva v bojích proti japonským útočníkům a kteří jsou známí jako Létající tygři. Jejich zážitky jsou častým námětem pro tvůrce dokumentů, zejména ty americké. Tentokrát se tématu věnuje jeden z dílů dokumentu britského.

Úterý 4.6.2013

ČT 2 14:45
Letečtí stíhači v boji: Zabiják stíhaček Zero

Opakování dokumentu z minulého týdne. Po vypuknutí války v Pacifiku mnoho spojeneckých pilotů ovládl „syndrom Zero“. Všude, kde se objevily japonské stíhací letouny Mitsubishi A6M2 známé jako Zero, decimovaly letecké síly USA, Velké Británie a jejich spojenců. Paradoxem je, že Zero nebylo neporazitelné, ale vlivem předchozí propagandy, která japonské konstrukce popisovala jako nepříliš vydařené kopie západních strojů a japonské piloty a vojáky jako obrýlené skrčky, přišel šok. O obrat do opačného extrému, tedy nekritického přeceňování protivníka, kdy se naprosto přehlížely některé nedostatky japonské stíhačky. Se sbíráním bojových zkušeností Američanů, zkvalitněním jejich výcviku a příchodem letadel nové generace přišel obrat. Právě v této době přišel Grumman F 6F Hellcat, letoun který měl velkou zásluhu na smetení protivníků s rudým kruhem na křídlech z nebe nad Tichomořím.

ČT 2 20:00
Letečtí stíhači v boji: Smrt japonské flotily

Tento díl bych já osobně řadil spíš do série „Jak mít z pekla štěstí“. V hlavní roli v případě Bitvy u ostrova Samar totiž rozhodně nebyli americké stíhací letouny, na americké straně tam totiž bojovalo naprosto všechno co bylo schopné proti japonskému loďstvu (které nemělo žádné vlastní palubní letouny s výjimkou těch na katapultech bitevních lodí, které ale nebyly použity) vystřelit byť i světlici. Japoncům, kterým v roce 1944 v Pacifiku nevycházelo již vůbec nic, totiž jednou něco vyšlo. Jejich bitevní lodě se nepozorovaně dostali průlivem San Bernardino a měli jedinečnou šanci zmasakrovat americké 7. loďstvo, které se skládalo pouze z eskortních letadlových lodí a torpédoborců. To, že to nakonec Japoncům nevyšlo, bylo (mimo mnoha jiných hrdinů) i zásluhou stíhačů …

Středa 5.6.2013

NOVA Cinema 20:00
Navždy mladý

Romantická sci-fi, ve které se sice moc nelétá, ale i na letadla dojde, hlavně v závěru na krásné letové záběry B 25. Nicméně tenhle film má tu výhodu, že když už nemáte jiný program než sedět u televize se svojí partnerkou naženete kladné body (že jste romantik) a přitom se to dá přetrpět.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4OLHBQn4XM

Čtvrtek 6.6.2013

NOVA Cinema 15:25
Navždy mladý

Opakování romantické sci-fi o pilotovi, který strávil v hibernaci nejen druhou světovou válku, ale více než padesát let.

Neděle 9.6.2013

ČT 2 10:20
Letečtí stíhači v boji: Smrt japonské flotily

Opakování dokumentu z úterý, ve kterém sice stíhači jsou, ale větší radost tento díl udělá těm, kteří mají raději lodě než letadla.

Tematicky související články

Leave a Reply

Servis letadel
Pravidelná údržba letadla je základ pro jeho spolehlivost. Jsme držitelem oprávnění pro servis letounů.