Pilotinfo

Létání v TV od 30.4. do 5.5.2013

Přidáno: 29. Duben 2013Autor:

Úterý 30.4.2013

ČT 2 14:05
Letečtí stíhači v boji: Operace Bolo

Opakování z minulého týdne – dokument postavený na počítačových animacích se prostřednictvím jedné z největších vzdušných bitev Vietnamské války věnuje životnímu příběhu amerického stíhače Robina Oldse. Brigádní generál Robin Olds je představitelem generace pilotů, který během své kariéry zažil válečné nasazení od stíhaček s pístovým motorem až po dvoumachové „brusy“. V dokumentu uvidíte jeho souboj se severovietnamskými MiGy za kniplem Phantomu F 4 i jeho první bojové zkušenosti na nebi Evropy za berany Lightningu P 38.

ČT 2 20:00
Letečtí stíhači v boji: Alej MiGů

Dokument, který prostřednictvím počítačových animací přibližuje historické letecké bitvy se tentokrát věnuje válce v Koreji. Po útoku armády komunistické Severní Koreje na svého jižního souseda a následném vyslání vojsk OSN (kde většinu tvořili Američané) se rozpoutaly boje ve vzduchu. Kvalitativní zlom přišel s okamžikem nasazení stíhacích MiGů 15 s kvalitními ruskými piloty v kokpitech. Američanům nezbylo nic jiného než také nasadit to nejlepší co měli k dispozici – stíhačky F 86 Sabre.

Středa 1.5.2013

Prima COOL 20:50
Největší bitvy II. Světové války 20

První invaze v dějinách, která byla rozhodnuta pouze vzdušným výsadkem. V roce 1941 před útokem na Sovětský svaz si nacionálně socialistické Německo potřebovalo zajistit nestabilní jih Evropy. Po porážce Jugoslávie a Řecka zůstal kritickým bodem ostrov Kréta na který se stáhli zbytky poražených řeckých a britských vojsk. Přes početní převahu obránců, kteří navíc znali německé plány se Hitlerovým výsadkářům podařilo ostrov obsadit.  Tato nejslavnější operace německých výsadkových vojsk, byla současně jejich poslední (v tomto rozsahu) pro enormní ztráty, které zde utrpěly.

Operace Merkur

Čtvrtek 2.5.2013

Prima COOL 16:35
Největší bitvy II. Světové války 20

Opakování dokumentu o výsadkové operaci Merkur.

Barrandov TV 20:05
Letka 633

Britsko-americký válečný film z roku 1964 je postaven na románové předloze, která ze skutečných událostí čerpalo skutečně hodně „volně“. Příběh samotný je naivní, některé triky dnes vzbudí spíš úsměv, ale letové záběry skutečných bombardérů de Havilland Mosquito tyto nedostatky vynahradí. To co naopak srdce leteckých nadšenců zarmoutí, že natáčení tohoto filmu, některá z těchto legendárních letadel nepřežila ….

Neděle 5.5.2013

Prima Family 8:10
Tajemství 2. světové války 14

Letadla proti raketám. Další díl britského dokumentu se věnuje nasazení německých „zázračných“ zbraní proti britským ostrovům a protiopatřením ze strany RAF.

ČT 2 11:35
Letečtí stíhači v boji: Alej MiGů

Opakování dokumentu z úterý.

Tematicky související články

Leave a Reply

Servis letadel
Pravidelná údržba letadla je základ pro jeho spolehlivost. Jsme držitelem oprávnění pro servis letounů.