ČESKOSLOVENSKÉ PATNÁCTKY – DUAL COMBO OD EDUARDA
Přidáno: 11. Listopad 2013Autor: Lubor Obendrauf
ČESKOSLOVENSKÉ PATNÁCTKY – LIMITED EDITION
Výrobce : Eduard M.A. , ČR
Měřítko : 1/72
Obsah stavebnice : plastové díly , díly PUR , masky + lepty , sada obtisků.
Prodejní cena : 675,-Kč ( u výrobce možná sleva na jejich e-shopu )
Mnoho našich modelářů léta čekalo , až se na našem trhu objeví pořádná stavebnice MiGu-15 v našich barvách. V dobách „dřevních“ jsme lepili modely od Kovozávodů Prostějov , a pokud pominu různé pokusy v Asii sídlících výrobců pro šetřílky typu „cena rozhoduje“ – dosud se nad tímto typem skoro smrákalo… Loni Eduard sice přišel s edicí patnáctek , avšak technologicky jinak vyrobené formy bohužel nevydržely. Tím pádem se na trh dostalo jen málo stavebnic.
Nakonec u Eduardů zvítězily nové kovové formy a nyní máme možnost alespoň rychle nahlédnout do jejich nové stavebnice – ta se prodává už nějaký ten týden v řadě modelářských prodejen či v různých e-shopech. Jak se stalo u „Edy“ zvyklostí – stavebnice jde na trh v tuhé krabici s krásným přebalem s kresbou Kateřiny Borecké. Tím pádem je zde vyšší ochrana před poškozením , což ocení zájemci o zaslání poštou.
Základ stavebnice byl vytvořen technologií 3D , díly jsou provedeny kvalitně se slušným negativním rytím .V průběhu výroby došlo k úpravě forem , první série měly na výliscích ještě otřepy. U dalších stavebnic v pozdější distribuci se ovšem podařilo uvedený problém vyřešit. Ovšem , kdo z nás by si s tím neporadil a jsme modeláři nebo jen lepiči – hrome !
Všechny rámečky jsou zdvojené , jedinou výjimkou jsou ty s trupy letounů . První je určen pro stavbu stroje MiG-15 , druhý MiG-15bis ( respektive bisSB ). Jak jsme od Eduarda zvyklí , stavební návod je velmi pečlivě sestaven. Je nutno potupovat krok za krokem , jinak hrozí záměna podobných dílů na letouny různých verzí. Naštěstí je vše dobře patrno. U čirých dílů mne překvapila jejich přesnost včetně dílů pro odsouvatelnou kabinu.
Barevné lepty pomohou k vyšperkování modelu , jen u bočních pultů s ovladači je jejich tisk poněkud hrubší … U výlisku příďové podvozkové nohy jsem byl trochu překvapen , že je v jednom kuse i s kolem a pneumatikou. Lepším řešením by určitě byl extra díl kola , brassin díly nám v tom ovšem nepomohou. U palubních desek s přístroji je jedna zcela plochá – u ní můžeme použít obtisk , u té druhé se počítá s instalací barevných leptů včetně rámečků přístrojových desek.
Když už jsme nakousli i obtisky … Nevím , jak probíhá jejich výroba přímo u Eduardů. Nicméně stačí si je dát blíže světlu a už je vidět , jak jejich soutisk je stále problémem a zejména u výsostných znaků to je dobře patrné. Ty působí mírně „omšelým“ , místy kropenatým dojmem. U Edy by tedy mohli soutisk vylepšit , jinak s jejich obtisky problémy nejsou , naopak. To je názor i řady mých kolegů , kteří stavěli i jiné modely tohoto výrobce.
Verze letounů , které si můžete ze stavebnice postavit :
MiG-15bis , kpt.Paldus , 15.slp Žatec
MiG-15 , por.Šrámek , 5.slp Plzeň Líně
MiG-15 , 1. stíh. letecká divize , Ruzyně , září 1955
MiG-15 , 3. slp , Brno-Tuřany , cca 1958-1964 ( modrá šachovnice )
MiG-15bis , velitelský roj 1. lp , České Budějovice 1954-55
MiG-15bis , 11. slp , cca 1957-58
MiG-15bis , 9. slp , Bechyně , 1958-59
MiG-15bisSB , 30. sbolp. Hradec Králové /Č.Budějovice , 70.léta
MiG-15bisSB , 6. sbolp, Přerov , přelom 60. a 70. let
MiG-15bis , kpt. Garaja , 6.sbolp , Sliač , 29.8.1964
Závěr : i přes pár nedostatků se jedná opravdu o vysoce kvalitní stavebnici a pokud jste příznivci Čs. letectva , moc dlouho neváhejte. Jde o limitovanou sérii a kdo pozdě chodí …