Pilotinfo

ČESKOSLOVENSKÉ PATNÁCTKY – DUAL COMBO OD EDUARDA

Přidáno: 11. Listopad 2013Autor:

ČESKOSLOVENSKÉ PATNÁCTKY – LIMITED EDITION

Výrobce : Eduard M.A. , ČR

Měřítko : 1/72

Obsah stavebnice : plastové díly , díly PUR ,  masky + lepty , sada obtisků.

Prodejní cena : 675,-Kč ( u výrobce možná sleva na jejich e-shopu  )

Mnoho našich modelářů léta čekalo , až se na našem trhu objeví pořádná stavebnice MiGu-15 v našich barvách. V dobách „dřevních“ jsme lepili modely od Kovozávodů Prostějov , a pokud pominu různé pokusy v Asii sídlících výrobců pro šetřílky typu „cena rozhoduje“ – dosud se nad tímto typem skoro smrákalo… Loni Eduard sice přišel s edicí patnáctek , avšak technologicky jinak vyrobené formy bohužel nevydržely. Tím pádem se na trh dostalo jen málo stavebnic.

Nakonec u Eduardů zvítězily nové kovové formy a nyní máme možnost alespoň rychle nahlédnout  do jejich nové stavebnice – ta se prodává už nějaký ten týden v řadě modelářských prodejen či v různých e-shopech. Jak se stalo u „Edy“ zvyklostí – stavebnice jde na trh v tuhé krabici s krásným přebalem s kresbou Kateřiny Borecké. Tím pádem je zde vyšší ochrana před poškozením , což ocení zájemci o zaslání poštou.

Základ stavebnice byl vytvořen technologií 3D , díly jsou provedeny kvalitně se slušným negativním rytím .V průběhu výroby došlo k úpravě forem , první série měly na výliscích ještě otřepy. U dalších stavebnic v pozdější distribuci se ovšem podařilo uvedený problém vyřešit. Ovšem , kdo z nás by si s tím neporadil a jsme modeláři nebo jen lepiči – hrome !

Všechny rámečky jsou zdvojené , jedinou výjimkou jsou ty s trupy letounů . První je určen pro stavbu stroje MiG-15 , druhý MiG-15bis ( respektive bisSB ). Jak jsme od Eduarda zvyklí , stavební návod je velmi pečlivě sestaven. Je nutno potupovat krok za krokem , jinak hrozí záměna podobných dílů na letouny různých verzí. Naštěstí je vše dobře patrno. U čirých dílů mne překvapila jejich přesnost včetně dílů pro odsouvatelnou kabinu.

Barevné lepty pomohou k vyšperkování modelu , jen u bočních pultů s ovladači je jejich tisk poněkud hrubší … U výlisku příďové podvozkové nohy jsem byl trochu překvapen , že je v jednom kuse i s kolem a pneumatikou. Lepším řešením by určitě byl extra díl kola , brassin díly nám v tom ovšem nepomohou. U palubních desek s přístroji je jedna zcela plochá – u ní můžeme použít obtisk , u té druhé se počítá s instalací barevných leptů včetně rámečků přístrojových desek.

Když už jsme nakousli i obtisky … Nevím , jak probíhá jejich výroba přímo u Eduardů. Nicméně stačí si je dát blíže světlu a už je vidět , jak jejich soutisk je stále problémem a zejména u výsostných znaků to je dobře patrné. Ty působí mírně „omšelým“ , místy kropenatým dojmem. U Edy by tedy mohli soutisk vylepšit , jinak s jejich obtisky problémy nejsou , naopak. To je názor i řady mých kolegů , kteří stavěli i jiné modely tohoto výrobce.

Verze letounů , které si můžete ze stavebnice postavit :

MiG-15bis , kpt.Paldus , 15.slp Žatec

MiG-15 , por.Šrámek , 5.slp Plzeň Líně

MiG-15 , 1. stíh. letecká divize , Ruzyně , září 1955

MiG-15 , 3. slp , Brno-Tuřany , cca 1958-1964 ( modrá šachovnice )

MiG-15bis , velitelský roj 1. lp , České Budějovice 1954-55

MiG-15bis , 11. slp , cca 1957-58

MiG-15bis , 9. slp , Bechyně , 1958-59

MiG-15bisSB , 30. sbolp. Hradec Králové /Č.Budějovice , 70.léta

MiG-15bisSB , 6. sbolp, Přerov , přelom 60. a 70. let

MiG-15bis , kpt. Garaja , 6.sbolp , Sliač , 29.8.1964

Závěr :  i přes pár nedostatků se jedná opravdu o vysoce kvalitní stavebnici a pokud jste příznivci Čs. letectva , moc dlouho neváhejte. Jde o limitovanou sérii a kdo pozdě chodí …

Československé patnáctky Eduard 01 Československé patnáctky Eduard 02 Československé patnáctky Eduard 03 Československé patnáctky Eduard 04 Československé patnáctky Eduard 05 Československé patnáctky Eduard 06 Československé patnáctky Eduard 07 Československé patnáctky Eduard 08 Československé patnáctky Eduard 09

Tematicky související články

Leave a Reply