Pilotinfo

eDay 2014 v Galerii Nové Butovice představil některé novinky

Přidáno: 01. Říjen 2014Autor:

Uplynulý víkend se stala Praha dostaveníčkem plastikových modelářů prakticky z celé naší země. V Galerii Nové Butovice se uskutečnil  již 14. ročník prodejní výstavy eDay 2014 , ten doprovázelo Mistrovství ČR  v plastikovém modelářství. Jeho součástí byly prezentace řady klubů z různých míst naší republiky , kteří přivezli doslova záplavu nádherně postavených modelů.  Pro jednotlivé věkové kategorie byly vyhlášeny samostatné kategorie a k vidění byly i ucelené tematické skupiny modelů ( tzv. SIGy ) věnující se buď určitému vojenskému konfliktu , typu letounu apod. Celodenní vstupné pro dospělého bylo rovných 100,-Kč a k tomu byl v ceně i plastikový „eduardí“ model – buď MiG-15 a nebo Supermarine Spitfire , obojí v měřítku 1/144. Malé , ale velmi pěkné kity.

E day 2014 003

V sobotu 27.9.  se už od rána začala tvořit dlouhá fronta modelářů před vchodem do výstavních prostor umístěných v podzemním parkovišti výše uvedené nákupní galerie. Řadu let slýcháme kritiku některých jedinců , jak jde o nevhodné prostory se sporadickým osvětlením . Nebudu se pouštět na tenký led kritiky prostor , ale pořadatelé hodně dlouho zvažovali i jiné varianty a stěží se lze u podobných akcí zavděčit všem.  Hlavním sponzorem a „tahounem“ celé akce byla již stálice naší kitařské scény – firma Eduard. Však také stánek „Edy“ jak výrobce rádi nazýváme byl největší a i tak doslova praskal ve švech. Aby ne – k vidění toho zde bylo mnoho. Pojďme se tedy podívat , o co byl u nich největší zájem.

E day 2014 004

Eduard potěšil své příznivce dalšími novinkami. Po úžasné loňské edici  dual combo Spitfire  1/72 prodávané v rámci akce „Naši se vracejí“ včetně všech doplňků a řady bonusů uvnitř je zde další překvapení. Jedná se nyní o opět limitovanou edici – dual combo „První doma“ – což je dvojice kitů La-5FN a La-7 . Nápor na naši peněženku však bude brzy pokračovat ! Následovat bude akce opět s příznačným jménem „Stříbrné šípy“ , což bude exkluzivní limitovaná edice v měřítku 1/48 MiGu-21 PF ( poprvé vydaná varianta) , dále i PFM a R. Opět desítky obtiskových variant , kvalitní barevná publikace , všechny možné doplňky i stylové triko k tomu. Je znát , jak Eduard ví , o jaké modely mají nejen naši modeláři zájem.

E day 2014 002

Známá firma RS Models téměř v tajnosti překvapila jiným kitem – stavebnicí u nás velmi známého letounu Jak-11 / C-11 v měřítku 1/72 ! Nutno poznamenat , jak se stavebnice na jejich stánku prodávaná za solidních 330,-Kč velmi rychle vyprodala. Aby ne , dříve podobný kit vyráběl Aeroteam a dodnes se v aukcích i inzerátech úspěšně prodává. Zřejmě nejlepší C-11 na trhu s řadou obtiskových variant k tomu. Dobrý a chvályhodný počin . Ovšem ani ostatní výrobci modelů a příslušenství se nenechali zahanbit. Firma Bílek nabízela  své „čtvrtky“ Lavočkin La-5FN  v sovětském a československém poválečném zbarvení a na odbyt šel i jejich Jak-23 ve stejném měřítku.  AZ Model páně Muzikanta přivezl pestrou paletu novinek. I když je někdy kritizován za některé nedostatky stavebnic , kvalita modelů je znatelně lepší – což se odráží i na zvýšeném prodeji v zahraničí. Na jejich stánku byl k vidění např. Supermarine Spitfire Tr.9 ( tedy známý „dvojsic“ ) 1/72 a to hned v několika obtiskových variantách. Dvousedačkový Spit už na trhu dávno nebyl  a tak zájemci jej brali i po několika krabičkách najednou. K novinkám ještě přidali Fw-190 D-11 a D-13 , stejně jako Me Bf-109G-14 v jedné z prvních variant.

E day 2014 001

Firma HpH Models z Kutné Hory rovněž nezklamala. K mistrovské třídě jejich modelů přibyl dlouho očekávaný Tupolev TU-104A v měřítku 1/72 a pro nás milovníky dopravních strojů chystají i „velkou“ novinku – nadzvukový Concorde v měřítku 1/48 ! Jak reagoval jeden návštěvník slovy „ Paráda , chlapi, už si jdu udělat pořádek na dvorku , jinam se mi ten nadzvukáč nevejde !“.  Samozřejmě ceny jejich modelů jsou vyšší , nicméně odpovídají kvalitě a prostě mají své zákazníky. Kitbazar Mirka Pažouta ( dříve Kitbazar Beroun ) přivezl doslova náklaďák starších i prastarých modelů včetně opravdu sběratelských rarit. Jsou i tací , kteří kroutí hlavou nad některými cenami. Jenže to se týká sběratelských modelů a nebýt  této firmy , řada mých kolegů by prodělala máme kalhoty nákupem žádaných stavebnic od Aše směrem na západ. Stručně a jasně – měli na stánku pořád plno a prodali i mnoho  obtisků vlastní výroby.

E day 2014 005

Modeláři  jako i v minulých letech mohli na vlastní oči vidět práci s lepty , použití všech možných doplňků v praxi a nechyběly ukázky aplikace různých druhů „modelářské chemie“. K tomu praktické ukázky stříkání modelů a nechyběl ani tradiční „kotel“ , kde se „grilovali“ někteří známí plastikoví modeláři  po stránce odborné včetně všetečných dotazů z publika. Ze zahraniční přijeli prodejci stavebnic , doplňků i početné literatury. Zaznamenal jsem prodejce ze Slovenska , Ukrajiny , Anglie i dalších zemí. K tomu všemu už tradičně Merrimack klub v postaveném mělkém bazénu předváděl nádherné rádiem řízené modely bitevních lodí včetně nezbytných „výstřelů“  s kouřovými efekty.

E day 2014 006

Co říci závěrem ?  Tradičně hojně navštěvovaná akce se i letos povedla , což dokládali mnozí  jedinci obtěžkaní i několika taškami naplněnými novými modely , literaturou i doplňky. Navíc ve výprodejích šlo koupit i starší stavebnice za slušné ceny a řada mých přátel nakoupila i ceněné starší kity firem Airfix , Revell nebo FROG. Za léta si eDay získal pevné místo v kalendáři modelářských akcí a už nyní se můžeme těšit na příští – tedy jubilejní  15. ročník . Pořadatelé nám jistě připraví nějaké to překvapení a útok na naše peněženky snad také přežijeme ve zdraví.

E day 2014 007

Tematicky související články

Leave a Reply