Pilotinfo

Léta očekávaný model IL-62M 1/144 Zvezda s obtisky ČSA

Přidáno: 03. Leden 2015Autor:

Na našem předvánočním trhu se po letech nekonečného čekání objevil typ dopraváku, na který mnozí z nás netrpělivě čekali. IL-62M létal samozřejmě dlouhá léta u našeho vlajkového dopravce ČSA, ale také u menších společností po roce 1989 (např. u Ensor Air v pronájmu od vládní letky, Bemoair, Egretta i další). Letouny u ČSA létaly na dálkových linkách, začátkem devadesátých let minulého století se s nástupem Airbusů A310 postupně přemístily na charterové linky do řady prázdninových destinací. Jejich služba u ČSA skončila dne 29.10.1994. Výroba letounů IL-62M byla zastavena v roce 1999, emkových dvaašedesátek bylo nakonec vyrobeno 193. Tento typ v letuschopném stavu je dnes už opravdu vzácností…

Naši modeláři v minulosti neměli moc na vybranou. Za „socíku“ se k nám z NDR vozily modely legendárního výrobce VEB Plasticart, kde byla stará IL-62 klonem prvního prototypu a letounů prvních sérií. Pro modeláře to znamenalo řadu úprav, aby model nějak vypadal. Zajímavostí ale je, jak se model dnes v Německu stále lisuje a prodává v nových krabičkách! Dalším počinem bylo po mnoha letech – de facto až po roce 1989 – vydání modelu IL-62M firmou BraZ models v měřítku 1/144. Jenže … celoresinový „ingot“ měl opět daleko k dokonalosti, i když svoji předlohu přeci jen více připomínal. Známý výrobce HpH Models sice nabízí už delší dobu nádhernou stavebnici IL-62, ale v měřítku 1/72 je to pro majitele opravdu velkých vitrin a je nutné sáhnout podstatně hlouběji do kapsy …

Il 62M Zvezda 001

Ruský výrobce Zvezda model dvaašedesátky avizoval už koncem roku 2012, měl jej na svých webových stránkách inzerován pro prodej od února 2013, jenže nakonec tomu bylo jinak. Nás stavitelů dopraváků je minimum (bohužel …) a tak dostaly přednost vojenské letouny a technika. Pojďme se tedy stručně podívat, co v krabici od výrobce dostaneme.

Modely Zvezda dováží na náš trh firma Bílek a v jejich prodejnách je možné stavebnici zakoupit za solidních 670,-Kč. Duše spořivé nechť se podívají na fotografie výlisků a velmi rychle jim dojde, jak je tato cena s ohledem na jejich kvalitu velice slušná. Za více jak tři desítky let kitařiny si to dovolím tvrdit bez obav. Ostatně i zahraniční recenze to dokazují.

Jde samozřejmě o model stříkaný do klasických forem, žádný short run. U Zvezdy tradiční šedivý plast je doplněn poměrně slušným jemným negativním rytím. Otřepy téměř žádné a pokud nalezneme pár propadlinek, jde většinou o záležitost malého množství tmelu při stavbě. Výrobce dodává ve stavebnici nalepovací čirá okénka. Nevím, já osobně dávám přednost zatmelení okének na trupu a aplikaci obtisků. Často model vypadá lépe než s průhlednými okénky. Část trupu s horním dílem pilotní kabiny je z čirého plastu a je k dispozici i interiér pětičlenné posádky letounu. Model lze postavit s kompletním podvozkem včetně pomocné ostruhy na zádi (vysouvala se po přistání, aby při vyložení letounu nedošlo k  jeho převážení …),  další volbou je model v letové poloze na stojánku. I ten je součástí stavebnice.

Uvítal jsem možnost postavit si IL-62M s vytaženými vztlakovými klapkami, ve finále tak vypadá daleko lépe. Výrobcem dodávané obtisky vyrábí osvědčená firma Begemot, Bílek ovšem přidává krásné obtisky ČSA od BOA Agency Jury Bodečka z Brna. Ostatně jak se on samotný nechal slyšet, chystá další varianty obtisků i jiných dopravců ! Původní obtisky umožňují postavit variantu v barvách Aeroflotu s tradičním modrým pruhem přes okna s nápisem propagujícím olympiádu v Moskvě ( + stroj s novou registrací RA-86483 ). Další variantou je letoun ruského Ministerstva pro mimořádné události MČS Rosii.

Il 62M Zvezda 011

Stavební návod je rovněž ve slušné kvalitě a jednotlivé „rozstřely“ jsou pomůckou i pro méně zručné modeláře. Co říci na závěr ? IL-62M od Zvezdy je zase dalším krokem k vyšší kategorii kitů, která snese srovnání se světovou konkurencí. Tvarově naprosto odpovídá předloze a v detailech je na tom také velmi dobře. Po letech „dopravního půstu“ zde máme konečně model klasické dopravní mašiny, tu jsme ostatně mohli vídat po mnoho let i na našich letištích. Postavený model na fotografiích vypadá velmi pěkně a proto věřím, jak jej mnoho modelářů v pohodě postaví bez nutnosti velkého tmelení a dalších úprav. Do našeho kitníku přibyla klasická ruská dopravní mašina a to je jen dobře.Výrobci modelářské bižuterie nám snad časem ještě dodají sadu užitečných leptů a ani kovový odlévaný podvozek z lehkého kovu by nebyl k zahození.

Il 62M Zvezda 002

Il 62M Zvezda 003

Il 62M Zvezda 004

Il 62M Zvezda 006

Il 62M Zvezda 007

Il 62M Zvezda 008

Il 62M Zvezda 009

Il 62M Zvezda 010

Il 62M Zvezda 012

Il 62M Zvezda 005

Tematicky související články

One Response to “Léta očekávaný model IL-62M 1/144 Zvezda s obtisky ČSA”

  1. 1
    Petr Hlaváček Says:

    ahoj , co takhle článek o OK-WAA , stavím model Čejdovi který jí lítal

Leave a Reply