Pilotinfo

Nejrychlejší párek v rohlíku!

Přidáno: 15. Srpen 2011Autor:

…Toppere máš poveleno přistát! Némůžu došlo mi palivo…Ty to zvládneš!..Nezvládnu, nejde mi vysunout podvozek! To nevadí si jednička! Nepřistanu, upadlo mi křídlo…To nic Toppere…zvládneš to…!

Model OSCAR EW 5894 (GNAT T.Mk.1)

Měřítko 1/72

Výrobce Airfix

Takových, a podobných hlášek známe z legendární parodie Žhavé výstřely mnoho. Vždy když ten film vidím, zjišťuji, že se v pozadí děje něco, čeho jsem si dříve nevšiml. Ale scéna jak si mechanik opeče za 2 vteřiny párek do Hot Dogu je naprosto nezapomenutelná! Takže co s pytlíkovým vydáním Gnata od Airfixu jsem dávno věděl – udělám: diorámku s opékáním párku!

Fixový Gnat je starý asi jako letadlo samo. Takže nečekejme zázraky. Ale tvarová přesnost není vůbec špatná. S detaily je to již horší. Ale nový model (který půjde do barev Red Arrows!)  ohlasila Special Hobby, takže pro mé účely bude stačit tato „krabička“ s minimem úprav. V kokpitu nehledejme nic-pouze figurku pilota…Zde jsem vyrobil podlahu, přístrojovku, a použil odlévané sedadlo Pavla models na…už nevím na co. Filmové Gnaty byly jednomístné, takže zadní pilotní prostor jsem zaslepil. Zaslepil jsem i vstupy vzduchu – „kdesi ve tmě“ je malá přepážka…více jsem se touto pasáží nezaobíral. Pak vše už šlo ráz naráz. Přilepil jsem křídla a VOP. Poté jsem Gnata přebrousil a naryl dle L+K ročník tuším 1976. Šachty jsou velmi mělké, ale vzhledem k tomu že „kapesní stíhačka“ bude nalepena na „palubě“, není zrovna nutné to řešit.

Co se kamufláže týče je velmi jednoduchá. Celý stroj je nastříkán světle šedou-žádné barevné doplňky. Už nějaký čas používám coby základovku šedou barvu na kov. No a ona odstínem přesně seděla! A ještě je polomatná, takže jsem zabil dvě mouchy jednou ranou. Výsostné znaky a nápisy jsem použil z „vrakoviště“ obtisků. Na filmových strojích nebyly vidět žádné popisky, žádná patina…tudíž o práci méně. Pouze na kabinu jsem nalepil obtisk samovýroby, kde je uveden název stroje OSCAR EW 5894 a jeho technické údaje.

Model jsem přilepil na „palubu“ letadlové lodi USS.S.S.SEX a vyrobil malý tahač. Za základ byl použit podvozek z Willise 1/72, vše ostatní je vyrobeno (nikoli dle výkresu ale dle pozastavování filmu) z destiček Plus model. Technik je rozřezaný německý válečný stíhač, znovu poslepován a dotmelen. Párek je vykrouhán z kulatiny Tamiya, bageta ze slepených destiček opět Plus Model, a kostkovaný ubrousek z cigaretového papírku mých oblíbených bezfiltrových Camelek.

Nejedná se o kdovíjak promakaný model, nejedná se o recenzi,…je to celé o tom, že je dobré použít modelařinu občas jako nástroj k pobavení, k recesi…. Pánové-nápadů z filmu Hot Shots máte něurekom! Tak kdo mne bude následovat? :-)

Tematicky související články

Leave a Reply