Pilotinfo

Unikátní projekt Naši se vracejí již příští týden v úterý 13. 8. 2013

Přidáno: 07. Srpen 2013Autor:

V úterý 13. srpna 2013 proběhne završení několikaměsíčního projektu společnosti Eduard Model-Accessories s názvem Naši se vracejí, který je poctou československým pilotům RAF během 2. světové války.
V tento den roku 1945 se do osvobozené vlasti vrátily s letouny Spitfire Mk.IX československé stíhací perutě působící v rámci Royal Air Force.

Projekt „Naši se vracejí“ je důstojným připomenutím odvahy, obětí a celkového významu západních letců pro moderní československé, potažmo české dějiny. Projekt vznikl ve spolupráci s veteránskou organizací našich druhoválečných letců, Sdružením československých zahraničních letců 1939-45. Část zisku z celého projektu bude také potřebám čs. zahraničních letců z této organizace věnována.

Historickou událost návratu čs. stíhacích letců, stejně jako jejich předchozí bojovou činnost v RAF, připomíná projekt na sebe navazujícími aktivitami:

1) Úvodní a hlavní částí projektu (uzavírající se 13. srpna 2013) bylo vydání limitované edice stavebnice plastikového modelu letadla Spitfire Mk.IX s názvem „Naši se vracejí“ v měřítku 1/48 s bonusy v limitované edici, včetně historické publikace o použití daného typu československými stíhači během 2. světové války a v poválečných letech. Edice byla realizována formou předobjednávek, přičemž zásilky budou odeslány ve výroční den návratu našich perutí. A to jednak hromadně prostřednictví České pošty, jednak letecky (viz. bod 3 níže). Edici podporovala řada souvisejících produktů.

2) premiéra poštovní známky České pošty s tématikou československého stíhacího pilota (a také vydání souvisejícího příležitostného razítka ČP a obálek prvního dne), které budou dne 13. 8. 2013 razítkovány na poště Most 1. Poštovní známku i příležitostné razítko vydala Česká Pošta na zakázku společnosti Eduard – Model Accessories.

3) Dne 13. 8. 2013 projekt završí vzpomínkový let formace 7 letounů z Mostu na základnu Vzdušných sil AČR Praha-Kbely, kde bude v prostorách Leteckého muzea VHÚ AČR probíhat doprovodný program. Hlavní letoun formace, historický dvojplošník An-2, poveze kromě části zásilek se stavebnicí „Naši se vracejí“ také orazítkované obálky a poštovní známky dle bodu 2 výše. Formace 8 letounů nad Prahou a s jejím příletem spojené aktivity jsou dnes zcela ojedinělou a neobvyklou záležitostí. Tento let je inspirován loňským projektem RAMROD 2012 Historické letky Republiky československé, kdy skupina letounů Trenér absolvovala vzpomínkový let z Anglie do Čech po stejné trase, kterou se vraceli naši stíhači bojující v rámci RAF. Díky on-line reportáži zpravodajského serveru iDNES.cz byla tomuto projektu věnovaná mimořádná pozornost veřejnosti.

Projekt „Naši se vracejí“ je připomenutím historické události, návratu československých letců z Velké Británie v srpnu 1945. Přílet 54 Spitfirů ze všech tří československých stíhacích perutí RAF (310., 312. a 313.) s československými výsostnými znaky na křídlech na Ruzyňské letiště dne 13. srpna 1945 byl více než jen symbolickým zahájením nové fáze v historii československého vojenského letectva. Byl především návratem mužů, kteří v řadách Royal Air Force a dalších spojeneckých letectev bojovali šest let proti nacismu.

V blízké budoucnosti má na projekt navázat jeho volné pokračování „První doma“, jehož tematikou bude bojová činnost a návrat jiné části našeho zahraničního leteckého odboje, 1. československé samostatné letecké divize působící v SSSR.

Jednotlivé části projektu

Vydání oficiální poštovní známky České pošty s tématikou Naši se vracejí a vydání příležitostného razítka. 

Poštovní známka:

Edice: 15 000 ks
Vydává: Česká pošta, s.p. pro Eduard – Model Accessories, s.r.o. Počet známkových archů (tiskových listů): 600
Nominální hodnota „A“

23 x 30 mm
Motiv: kresba československého pilota sedícího v kokpitu Spitfiru, s malou variantou československého znaku pod kabinou a
s nápisem „Czechoslovakia“ na rameni. Pravou spodní část vyplňuje dobová varianta československého pilotního odznaku jako symbolu našeho leteckého odboje ve 2. světové válce. Motiv známky se objevuje i v záhlaví tiskového listu, kde je doplněn nápisem „Naši se vracejí“, čtveřicí prolétávajících Spitfirů, datem 13. VIII. 1945 – 2013 a adresou společnosti Eduard – Model Accessories, spolu s jejím logem.
Autor: Jan Zdiarský

poštovní známka naši se vracejí

Příležitostné razítko:

Vydává: Česká pošta, s.p. pro Eduard – Model Accessories, s.r.o. Místo, datum a čas razítkování: Pošta Most 1, 13. 8. 2013 během řádné provozní doby pošty, přepážka filatelie
Velikost: 40 x 40 mm

Autor: Jan Zdiarský

Obálka prvního dne vydání:

Oficiální filatelistická obálka pro tuto známku je vydána společností
Eduard-Model Accessories, s.r.o. a bude poskytována v její režii. Motiv vychází z motivu známky. Typ obálky: DL

razítko nasi se vraceji

Vzpomínkový let na základnu Praha-Kbely

Část zásilek limitované edice Naši se vracejí bude dopravena dne 13. srpna 2013 letounem An-2 v doprovodu 6 sportovních Zlinů řady Trener (+ 1 fotografická Cessna) na základnu Vzdušných sil AČR Praha-Kbely, respektive do Leteckého muzea VHÚ. Vojenský historický ústav je partnerem této části projektu.

Po startu letounů ze sportovního letiště Aeroklubu Most (předpoklad 16:00) proběhne seřazení formace v oblasti města Most. Plánované přistání na základně Praha-Kbely je v 17:00. Poté letouny zarolují do prostor Leteckého muzea VHÚ.

Letecky budou přepraveny také v ten den orazítkované známky a obálky dle bodu 2 výše. Celá akce je určena pro širší veřejnost, nejen modelářskou. Premiéru zde budou mít dva velkoformátové (A2) tisky s tématikou československých Spitfirů.

Po přistání proběhne v areálu Leteckého muzea předání dopravených zásilek a doprovodný program. Jeho nezanedbatelnou součástí setkání bude autogramiáda spojená s tématikou Naši se vracejí, podepisovat bude autor historické publikace a odborný konzultant celého projektu, Zdeněk Hurt, major letectva AČR Peter Smik, prasynovec našeho stíhacího esa Otty Smika, piloti akce letu 1181 z An-2 a letounů řady Zlin Trener. Akci bude přítomna také autorka úvodní kresby dvojice Spitfirů, doprovázející celý projekt, Kateřina Borecká a autor poštovní známky Jan Zdiarský.

Trvání této akce předpokládáme do cca 19:00 hod. Vstup pro veřejnost přes Letecké muzeum (vstup zdarma). Adresa: Mladoboleslavská 902, Praha 9 – Kbely. Možnost parkování, MHD bus č. 185, 259, 269, 302, 375, 376, 378.

FB_NSV_markingy_plakát

 

Tematicky související články

Leave a Reply