Pilotinfo

Václav Šorel pomohl a pomáhá československému letectví, teď máme možnost mu to vrátit

Přidáno: 27. Květen 2020Autor:

Nenapadl mě lepší úvod, než citovat pilota warbirdů, ale i dopravních „korábů“ Radima Vojtu: My modeláři nejsme “Husákovy děti”, my jsme “Šorelovy děti”. Většina z nás vyrostla na jeho knihách.

Jméno Václava Šorela je známé řadě generací příznivců československého letectví ale i sci-fi. Jeho jméno je na hřbetě řady knih v mé knihovně a je mi jasné, že nejen v té mojí. Díky jeho práci a neúnavnému nadšení se k létání, modelařině nebo zájmu o leteckou historii dostaly tisíce kluků a holek. Pomohl tomu nejen jako velice plodný spisovatel, ale i tím, že do časopisu ABC mladých techniků a přírodovědců „propašoval“ zmínky o našich letcích, kteří působili na té špatné straně fronty v bojích druhé světové války. Tedy dle mínění soudruhů vládnoucích do roku 1989. Málo kdo ale ví, že Václav je pevným poutem spojen s dnes již neexistující leteckou továrnou Avia v pražských Čakovicích. Zde působil řadu let jako konstruktér a zažil tak její poválečné letecké vzepjetí i její dlouhý úpadek po vynuceném přechodu na výrobu nákladních aut.

Václav Šorel nikdy nepřestal psát, publikovat, zachraňovat historické artefakty, ale ani létat. Často docházel na letiště a velice rád vždy šel s někým z nás, kdo měl zrovna místo „do vzduchu“. Bohužel v lednu 2020 ho postihla mozková příhoda a nyní je upoután na lůžko a prochází dlouhodobou náročnou rehabilitací. Tato léčba je náročná na čas a bohužel i na finance. Pokud chcete, můžete se připojit do sbírky jejíž výnos bude použit pro zaplacení jeho pobytu v rehabilitačním ústavu a zajištění kvalitní rehabilitace pro, jak všichni věříme, úspěšný návrat do života a k další tvorbě.

letecký publicista a historik Václav Šorel

Štítky: , , ,

Tematicky související články

Leave a Reply

Servis letadel
Pravidelná údržba letadla je základ pro jeho spolehlivost. Jsme držitelem oprávnění pro servis letounů.