Pilotinfo

Aviatická pouť připomene sté výročí narození pilota Josefa Koukala

Přidáno: 06. Květen 2012Autor:

Organizátoři Aviatické pouti se pravidelně snaží připravit nejen kvalitní letový program, ale zároveň jím chtějí připomenout i významná kulatá výročí připadající na daný rok. Letošní ročník Aviatické pouti, který se uskuteční ve dnech 2. a 3. června na letišti v Pardubicích, připomene hned několik takových výročí. Jedním z nich je také připomenutí stého výročí narození významného pilota Josefa Koukala, který byl nejen pilotem v řadách britského královského letectva RAF v období druhé světové války, ale výrazně se zapsal i do letecké historie pardubického regionu.

Josef Koukal se narodil 6. května 1912 v Jenišovicích u Chrudimi. V roce 1931 ukončil s výtečným prospěchem Školu leteckého dorostu v Prostějově a následně sloužil jako pozorovací a stíhací pilot v Chebu. Výrazným mezníkem v jeho kariéře se stal rok 1935, kdy na jaře nastoupil do nové letecké továrny Beneš-Mráz v Chocni. Tam až do roku 1939 zalétal dvanáct prototypů letadel.

Věren přísaze odešel v srpnu 1939 do zahraničí a po strastiplné cestě se mohl do bojů plně zapojit až od července 1940, kdy započal službu u 310. československé stíhací perutě RAF. Po přeškolení na letadla Hurricane zaznamenal již 3. září 1940 první vzdušné vítězství. Druhé následovalo 7. září. Ironií osudu byl vzápětí jeho stroj zasažen protileteckým granátem, určeným nepříteli. Po dvou explozích paliva se letoun stal ohnivou koulí, ze které se pilot dostal ven až s největším vypětím sil. Ohnivá výheň ho popálila na celém těle. Následovalo více než dvouleté martyrium v nemocnici, kde prodělal 22 plastických operací. Po propuštění z nemocnice se znovu vrátil k létání u 312. československé stíhací perutě RAF. Po válce se vrátil do letecké továrny v Chocni, kde zalétal prototyp letadla Sokol M1. Záhy však v roce 1946 ukončil svou leteckou kariéru. Po únoru 1948 se stejně tak jako ostatním zahraničním pilotům i Josefu Koukalovi vlast „odvděčila“ za podíl na válečném vítězství. Částečně byl rehabilitován v šedesátých létech, ale plné rehabilitace v devadesátých létech se již nedožil, zemřel 23. února 1980.

Aviatická pouť 2012 připomene tohoto významného pilota pardubického regionu jednak slavnostním ceremoniálem, ale také některými letadly, které jsou spjaty s jeho válečnou i civilní leteckou kariérou.

československý vojenský letec Josef Koukal

Tematicky související články

One Response to “Aviatická pouť připomene sté výročí narození pilota Josefa Koukala”

  1. 1
    Joe, Czech Spitfire Club Says:

    Oslava 100. výročí narození plk. Josefa Koukala, DFC v Luži a Jenišovicích u Vysokého Mýta.
    Fotogalerie: http://www.czechspitfireclub.cz/?sekce1=fotogalerie#120506
    Reportáž České televize: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/175142-v-jenisovicich-si-pripomneli-valecnou-legendu-josefa-koukala

Leave a Reply

Údržba letadel
Pravidelná údržba letadla je základ pro jeho spolehlivost. Jsme držitelem oprávnění pro údržbu letounů.