Pilotinfo

Aviatická pouť začíná potvrzovat první letadla – P 51 Mustang

Přidáno: 19. Březen 2019Autor:

K programu Aviatické pouti neodmyslitelně patří i létající veteráni z období druhé světové války. Bude tomu tak i v případě letošního, již devětadvacátého ročníku, který se na pardubickém letišti uskuteční 1. a 2. června. Mezi vystupujícími nebude chybět legendární americký stíhací stroj North American P-51D Mustang.

Aviatická pouť 2015 Mustang

„Z ohlasů diváků v předchozích ročnících Aviatické pouti víme, že vystoupení letadla P-51D Mustang, skvěle předváděného na pardubickém nebi pilotem Miroslavem Sázavským, diváci chtějí mít zařazené v programu,“ říká Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti a dále přibližuje samotný letoun: „Mustangy různých verzí významně zasáhly do řady vzdušných soubojů v průběhu druhé světové války a nepochybně se staly nejznámějším americkým stíhacím letadlem té doby a jednou z legend v celkové historii amerického letectva. Pozorovat na obloze toho krásně nablýskaného krasavce a přitom poslouchat charakteristický zvuk dvanáctiválce Merlin o výkonu téměř tisíc šest set koní, je pro každého opravdový zážitek. Mustangy na sklonku druhé světové války operovaly i nad protektorátem. Byly součástí stíhací obrany spojeneckých bombardovacích svazů a v rámci takzvaných hloubkařů také osamoceně útočily na lokomotivy, automobily a osamocené pozemní cíle. Narušovaly tak v hlubokém týlu infrastrukturu nepřítele.

North American P 51

Mustang se také zapojí do jedné z pozemních scén a stane se součástí velkoskupiny historických letadel, jejíž průlet se na pardubickém nebi stal pravidelnou součástí programu Aviatické pouti. Ta se koná již 1. a 2. června na letišti v Pardubicích.

Video z vystoupení Miroslava Sázavského v Pardubicích v roce 2016

Tematicky související články

Leave a Reply