Pilotinfo

Dakota v barvách KLM na návštěvě v Praze Ruzyni

Přidáno: 17. Květen 2012Autor:

Letecká společnost KLM představila v úterý 15.5.2012 na pražském ruzyňském letišti opravdovou legendu dopravního letectví. Z Varšavy přilétl krátce po poledni letoun Douglas DC-3C s registrací PH-PBA v historických barvách uvedené společnosti ze 60. let. Šlo o předváděcí let a ve stejný den v průběhu odpoledne pozvaní hosté měli možnost proletět se tímto legendárním strojem v rámci několika vyhlídkových letů. Velké množství leteckých fandů sledovalo přílet Dakoty nedaleko vzletové a přistávací dráhy na postavené tribuně pro spottery, nezaměnitelný zvuk hvězdicových motorů ale potěšil i řadu pražanů v blízkém okolí  ruzyňského letiště.

Stroj byl vyroben během roku 1944 a mimo jiné byl nasazen v legendární výsadkové operaci Market-Garden. Po válce se letoun dostal přes Německo do Holandska poté , co jej zakoupil princ Bernhard. Ten jej také po přeškolení pilotoval, letoun létal jako vládní až do šedesátých let.

Poté byl upraven na kalibrační   a nakonec byl předán muzeu na letišti Schiphol v Amsterdamu. Ruka prince Bernharda do osudu stroje zasáhla naštěstí i podruhé. Jeho nadace získala po nějaké době prostředky pro náročnou renovaci uvedeného letounu do letového stavu, která byla ukončena na podzim 1998.

Stroj pokřtěný „Prinses Amalia“  odletěl s posádkou vedenou kapitánem Ruudem Schoenmakersem (kapitán- instruktor na MD-11 u KLM) ve středu 16.5.2012 ráno zpět na „domácí“ letiště v holandském Lelystadu.

Provozovatelem stroje je holandská organizace Dutch Dakota Association, která má ve svém „letovém parku“ i další stroj stejného typu . Najdeme u nich ovšem i letouny DC-4 Skymaster a Stinson LB-5 Sentinel. Zajímavostí jsou probíhající práce na draku letounu DC-2. Hlavními sponzory organizace jsou letecké společnosti KLM Royal Dutch Airlines a Martinair.

Nezbývá než si přát, abychom se v naší zemi mohli i do budoucna těšit z návštěv podobných legend světového letectví.

Tematicky související články

Leave a Reply