Pilotinfo

Dobový letecký den v Mladé Boleslavi bude již tuto sobotu

Přidáno: 10. Červen 2014Autor:

Na českém nebi se koná v tomto roce řada různých leteckých dnů. Před mnoha lety ovšem na mladoboleslavském letišti vznikla akce , jejíž desátý ročník otevírá své brány již tuto sobotu – 14.6.2014. Jubilejní ročník nabídne v programu celou škálu zajímavých letounů, pojďme se na některé z nich blíže podívat.

Prvním „tahákem“ pro příznivce dobových vojenských letounů bude bezesporu letová ukázka legendárního letounu Spitfire Mk.XVI z flotily majitele pana Stephena Rogera Steada. O letounu samotném jsme již nedávno psali.

Díky dohodě s místními je možné letoun vídat i v hangáru letiště v Plzni Líních. Všechny letecké fandy ovšem potěší jeho nový „kabát“. Pro letošní sezónu totiž byl letoun připraven ve stejné podobě , v jaké s ním létal legendární československý stíhač v řadách RAF Otto Smik ! V minulosti byly v naší zemi různé snahy o pořízení letuschopného Spitfire. Bohužel, díky financím se nám o tom mohlo jen zdát. Nyní máme díky partě nadšenců z Classic Trainers a hlavně ochotě majitele možnost vidět letoun s čs. výsostným znakem na trupu opět na našem nebi.

Z Anglie k nám dorazí i další unikátní letoun – Consolidated PB5Y Catalina ! Pro Dobový letecký den to bude premiéra, v Mladé Boleslavi se tento létající člun představí poprvé. Mimochodem , na letounech Catalina létali za války piloti a navigátoři z tehdejšího Československa. K nejznámějším patřil například Bohumír Krézek , létající na strojích Canso-Catalina u 116. kanadské bombardovací a průzkumné peruti během roku 1943. Válečné barvy budeme moci vidět i na letounu Pilatus P-2, který  byl k vidění i ve filmu Indiana Jones a Polední křížová výprava. Milovníky „warbirdů“ potěší již potvrzená účast legendy stíhacího nebe – letounu F-51D Mustang z Českého leteckého ráje. Toho doplní další plnokrevník – Curtiss P-40N Kittyhawk , létající za druhé světové války od pacifických bojišť přes Afriku až po operace v severní části dnešního Ruska.

Catalina in flight

Samotné zahájení leteckého dne bude ve 14:30 hodin průletem letounů Jas 39 Gripen ze základny z Čáslavi. Příjemným zpestřením bude vystoupení čtveřice Zlínů Z-226. Dočkají se ale i milovníci vrtulníků. Akrobatickou skupinu The Flying Bulls létající na letounech Z-50L není třeba představovat. Pod vedením Radky Máchové jsou stále nejlepší akrobatickou skupinou ve své kategorii na světě a i v Boleslavi předvedou, co vše umí ze svých strojů vymáčknout.

The Flying Bulls

Letošních 100 let od konce první světové války si připomeneme účastí několika UL zmenšenin prvoválečných letounů typu Fokker, Nieuport a dalších. Nadační fond letadla Metoděje Vlacha UL letouny insporované stroji Racek PB6, Klemm L25 H, Fieseler Storch, Piper L4 a  Grade. Divácky vděčné bude i vystoupení špičkového akrobatického pilota Martina Šonky na letounu Extra 300L . Milovníkům bezmotorového létání se představí hned několik kluzáků. Miloš Ramert předvede působivou akrobacii na letounu Lö-100, představí se i Zlín Z-24 Krajánek , Z-426 Šohaj a také VT-116 Orlík. Na závěr jako rozloučení bude hromadný průlet 28 letounů !!!

Zde je úplná verze letového programu a rozhodně stojí za to.

Pokud tuto sobotu přijedete na mladoboleslavské letiště, jistě nebudete litovat a rádi se sem budete vracet – třeba na příští ročník Dobového leteckého dne.

Gripeny za letu

Tematicky související články

One Response to “Dobový letecký den v Mladé Boleslavi bude již tuto sobotu”

  1. 1
    Joe, Czech Spitfire Club Says:

    Na akci bude také k vidění maketa Spitfiru Mk. IXc v měřítku 1:1, která pro letošek nese novou imatrikulaci: DU-V. Na tomto stroji létal plk. Miroslav A. Liškutín, DFC (autor skvělé knihy Bouřlivá oblaka a řady dalších). Chceme vzdát tomuto hrdinovi úctu u příležitosti jeho 95. narozenim (23. srpna).

    Naskytne se jedinečná příležitost vyfotit společně dva Spitfiry 312. čs. stíhací perutě RAF: DU-N a DU-V.

Leave a Reply