Pilotinfo

Jak se fotí československý Spitfire

Přidáno: 05. Červen 2014Autor:

Když jsme s Jirkou Horákem na podzim roku 2013 začali připravovat další ročník Plzeňských leteckých dní, (netušíc že nám provozovatel letiště za pár měsíců svým nesouhlasem celý záměr zhatí , bylo nám jasné že opět musíme přijít s něčím co osloví všechny příznivce letectví. Předloňské přemalování polského Migu 15 UTI do barev ČSLA s označením MP-30, bylo kvitováno jak odborníky, tak laickou veřejností.

Všichni v Classic Trainers máme slabost pro historický letoun Supermarine Spitfire a náš kamarád a duchovní otec sdružení historických letadel Classic Aircraft Displays Stephen Stead jeden takový vlastní. Myšlenka byla na světě, zkusíme Stephena získat pro náš nápad – přemalovat jeho Spitfire do zbarvení jedné z československých stíhacích perutí v Britské RAF. S ohledem na to, že si letos připomínáme výročí 70 let od zahájení operace OVERLORD, kdy se na plážích Normandie vylodily spojenecké jednotky a zahájily tím cestu ke konečnému vítězství nad Třetí říší, bylo naším původním záměrem Spitfira přemalovat do zbarvení 310 československé stíhací perutě s kódovým označením NN-N z doby zahájení invaze, na kterém létal známý a nejúspěšnější československý stíhací pilot Spitfirů Otto Smik.

S ohledem na další plány pro sezonu 2014  jsme po dohodě se Stephenem nakonec od invazních pruhů upustili a domluvili jsme se na  jiné, atraktivnější variantě zbarvení letounu Otty Smika s označením DU-N, na kterém létal jako velitel letky u 312 československé stíhací peruti v roce 1944. Pro tuto variantu zbarvení hovořila i skutečnost, že Stephenův Spitfire proletí nad centrem Prahy, kolem velvyslanectví Velké Británie a Pražského hradu u příležitosti slavnostního odhalení pomníku československým letcům RAF 17. června 2014 a také to, že na tomto projektu máme tu čest se podílet.

Spitfire_TE184 DUN

Po měsících příprav, studiu historických dokumentů a fotografií a tvorbě potřebných kreseb kterými je Smikův Spitfire pověstný, byl v květnu 2014 Spitfire Mk XVI ve zbarvení 312 (československé) stíhací perutě RAF vytažen před hangár 528 na letišti Biggin Hill, kde sídlí Biggin Hill Heritage Hangar Ltd.

Československý Spitfire

Vždy jsem si přál uskutečnit projekt focení Spitfiru za letu

Sen se stal skutečností při příležitosti letošní Aviatické pouti v Pardubicích, kdy jsme ještě společně s druhým Stevovým warbirdem Jak-3M uskutečnili fotolet při kterém vznikly tyto fotografie a krátké video, které jsem pořídil z upraveného Harvardu Mk.IIa za jehož kniplem seděl Jiří a bravurně vedl celou skupinku do několika mála prosluněných míst pod oblačným nebem. Za  kniplem Spitfiru seděl známý zkušební pilot Dan Griffith , jehož bravurní vystoupení se Spitfirem měli možnost návštěvníci Aviatické pouti shlédnout po oba víkendové dny. Na zadním sedadle Harvardu otočeném proti směru letu jsem si  přes hledí své zrcadlovky  připadal jako střelec v Messerschmitu 110, ovšem při pohledu na ladné tvary britského plnokrevníka z jehož křídel se na mě zubily kanony ráže 20 mm a kulomety kalibru 12.5mm, jsem se raději začal opět věnovat tomu proč jsme všichni společně ve vzduchu …

Tyto fotografie, které pro Vás pořídili 31.5. 2014 nad krásnou krajinou v okolí Sečské přehrady členové sdružení Classic Aircraft Displays a její plzeňské pobočky Classic Trainers, jsou věnovány památce všem letcům bojujících na těchto legendárních letounech.

Děkujeme Stephenovi Steadovi a všem kamarádům, bez jejichž nezištné pomoci by se tento projekt nemohl uskutečnit.

Fotografie z letu si můžete prohlédnout v samostatné galerii.

 

Tematicky související články

One Response to “Jak se fotí československý Spitfire”

  1. 1
    David Bařinka Says:

    Dobrý den,
    měl bych na Vás prosbu. Naše firma Vanair létá v UK letadly L 410 ve spolupráci s místním ticket providerem Citywing Ltd. pravidelku s cestujícími . U příležitosti deseti let tohoto provozu chystáme článek do Inflight Magazine o československých letcích v RAF. Chci se zeptat, bylo by možno, a za jakých podmínek, použít nějaké Vaši inflight photo Spitfiru?
    Děkuji

Leave a Reply