Pilotinfo

Na Aviatické pouti se představí Alpha Jety

Přidáno: 26. Březen 2015Autor:

Vedle již avizované ukázky historických letadel P-38L Lightning, B-25J Mitchell a F-4U-4 Corsair v barvách Red Bull, se na letošní Aviatické pouti premiérově představí i dvojice proudových letounů Alpha Jet. O víkendu 6. a 7. června 2015 tak budou moci návštěvníci pardubického letiště uvidět poprvé v České republice veřejné vystoupení těchto letadel v barvách Red Bull.

Letadly Dassault-Dornier Alpha Jet se počet strojů, které na Aviatickou pouť zavítají ze svého domovského hangáru v rakouském Salzburgu, rozroste na pět, což je doposud nejpočetnější účast na leteckých dnech v České republice.

Alpha Jet Red Bull

Dvoumotorové proudové letouny Dassault-Dornier Alpha Jet vznikly na přelomu šedesátých a sedmdesátých let ve francouzsko-německé spolupráci. První prototyp vzlétl v roce 1973 a o pět let později začaly dodávky prvních sériových kusů vojenským letectvům Francie a Spolkové republiky Německo. Právě od německé Luftwaffe, která tento typ již vyřadila ze služby, pocházejí také stroje létající v barvách rudých býků. První kus začal u současného provozovatele létat v roce 2002 a v současnosti se jedná o jediné civilní Alpha Jety v provozu.

„S letadly Alpha Jet jsme se na pardubickém letišti poprvé mohli seznámit v červnu 1996, kdy na přátelskou návštěvu přilétli piloti z francouzského letiště Tours se čtveřicí těchto letadel,“ říká Ladislav Minařík z organizačního štábu Aviatické pouti.

Alpha Jets Red Bull

Tematicky související články

Leave a Reply