Pilotinfo

Na Aviatickou pouť přiletí také Pilatus P 2

Přidáno: 30. Květen 2014Autor:

Již zítra vypukne na pardubickém letišti tradiční Aviatická pouť. I přes některé změny v programu na poslední chvíli, ke kterým, ale dochází vždy a to i na mnohem významnějších leteckých dnech se návštěvníci mají na co těšit. Jedním z vítaných zpestření letového programu, kromě řady již notoricky známých letounů, bude cvičné švýcarské letadlo Pilatus P 2.

Letoun to není v Čechách neznámý. Již druhým rokem u nás totiž jeden létá, aktuálně ze základny Classic Trainers. Případní pamětníci by ho mohli také zaměnit za letoun významný pro československé letectvo – Arado Ar 96. Tento standardní pokračovací letoun nacistické Luftwaffe se totiž během druhé světové války vyráběl v našich továrnách a po válce jeho výroba pokračovala pod označením C 2. Byl to letoun, který vycvičil celou jednu generaci československých (nejen) vojenských pilotů.

Švýcarský Pilatus P 2 je Aradu na první pohled hodně podobný. Na druhý už potom narazíte na řadu odlišností, kromě konstrukce křídla je to na první pohled jiné řešení přechodu kabiny do trupu. Na letounu je vidět, že ve Švýcarsku se sice hodně inspirovali, ale nakonec šli vlastní cestou. To v čem se letouny jednoznačně shodují, je použitý motor, Argus AS 410.

Pilatus P2 jako němec

Pilatus P 2 je „pohledově“ letadlo německé konstrukční školy a vzhledem k jejich relativnímu dostatku vystupoval v řadě filmů s tématikou druhé světové války. V Pardubicích bude letos k vidění jeden z takto „postižených“ strojů, konkrétně kus, který si mimo jiné zahrál ve filmu Indiana Jones a poslední křížová výprava.

Pilatus P 2 v barvách Luftwaffe

Tematicky související články

Leave a Reply