Pilotinfo

Otevírání nebe na Točné se vzácnými hosty

Přidáno: 21. Březen 2018Autor:

V sobotu 10.3.2018 se na letišti Točná uskutečnil letošní první den otevřeného hangáru a nebál bych se rovnou dodat, že zcela jarní. Krásné počasí s teplotami skoro 19°C doslova vyhnalo z domovů mnoho zájemců o letadla právě na toto letiště. Téměř na poslední chvíli se podařilo zajistit návštěvu velmi vzácných hostů. Ti přijeli z Moravy, kde se ve stejném týdnu konala v Otrokovicích (i ve Zlíně a Uherském Hradišti)  konference k výročí 120 let od narození Jana Antonína Bati a na ní došlo i na téma baťova letectví včetně prezentace informací o létajícím skvostu Lockheed L-10A Electra, který má domov právě na Točné.

Ze zahraničí tak na akci přicestovala hned celá skupina baťových potomků v čele s jeho vnučkou paní Dolores L. Bata Arambasic, pravnučkou Marianou Breech,vnukem J.A.Bati Johnem Nashem a dalšími významnými hosty. Navíc není žádné tajemství, jak paní Dolores hovoří velmi dobrou češtinou a opravdu ráda se vrací do rodné země svého dědečka. Na pozvání Leteckého muzea Točná zmíněnou sobotu za krásného jarního počasí na letiště nakonec dorazili. Nikola Lukačovič i ostatní z Točné jim představili „naživo“ letoun Lockheed L-10A Electra a netřeba dodávat, byla to pro příbuzné Jana Antonína Bati skutečně srdeční záležitost! Paní Dolores byla usazena na stejné místo v letounu, na kterém sedával její dědeček a jen stěží nacházela slova. A co se mi doneslo od jednoho z pilotů Electry, po startu si let skutečně užívali naplno. Dolores Bata ve chvíli, kdy zakroužili nad symbolem naší země – hradem Karlštejnem – se neubránila slzám…V takových chvílích se stěží hledají slova a to byl určitě i jeden z důvodů, proč se majitel letounu rozhodl pro jeho nákup, dlouhou a náročnou renovaci a tím pádem se stroj uchoval pro další generace.

Lockheed L 10A Electra přistání Točná family Baťa on airport

Na návštěvníky hangáru na Točné ovšem čekala i jiná „atrakce“ a to v podobě částečně rozloženého letounu North American T 6 Texan. Ten se dostal na zdejší letiště v únoru 2017, předtím létal mimo jiné v USA, odkud putoval rozložený v kontejneru do Hamburku. Po kompletaci a záletu byl následně přelétnut na Točnou. V současné době probíhá jeho pravidelná prohlídka a jak se mohli všichni návštěvníci na vlastní oči přesvědčit, jde o důkladnou a časově náročnou práci. Na části trupu došlo k sejmutí kovového potahu, dále přístrojového vybavení , obou sedaček a mnoha dalších dílů. Na letounu byl již instalován nový čelní díl překrytu kabiny a pracuje se na dalších nezbytných detailech. Poctivě ručně jsou odstraňovány staré vrstvy barev na konstrukci letounu, aby je bylo možné obnovit. Jak to tak bývá, nejvíce kvalitní je původní nástřik zelenou barvou (Interior Green) z roku 1942 z původní výroby. Drží jako přišitá! Nicméně až bude vše hotovo, Texan se opět vrátí na nebe a na Točné bude i nadále k vidění.

North American T 6 Texan hangár letiště Točná North American T 6 Texan Točná

Na facebookové stránce letiště Točná jsou termíny dnů otevřeného hangáru až do konce tohoto roku, takže případní  zájemci se mohou na další data v předstihu podívat. Tam budou také avizovány další možné akce, které Letecké muzeum Točná pro návštěvníky bude připravovat. Autor článku děkuje točenským  aviatikům za souhlas s převzetím fotografií paní Dolores Bata z jejich facebookového profilu.

Lockheed L 10A Electra Baťa family in Baťa Lockheed Electra Dolores L. Bata Arambasic

Tematicky související články

Leave a Reply