Pilotinfo

Sobota 25. května je ve znamení armády a jejího letectva

Přidáno: 23. Květen 2013Autor:

Zahájení sezóny ve Vojenském technickém muzeu Lešany

Vojenské technické muzeum Lešany zahájí svoji letošní sezónu v sobotu 25. května programem, který se ponese ve znamení 20. výročí Armády České republiky. Otevírací den s dynamickými ukázkami představí početné tanky, obrněná vozidla i těžké dělostřelectvo. Vstup je zdarma.

Lešanský program ve zdejší aréně je naplánován na dopolední i odpolední hodiny. Areál bude veřejnosti otevřen v půl desáté dopoledne, hlavní program začíná v 10.30. V celkem osmi dynamických ukázkách projede před zraky diváků minulá i současná technika Armády České republiky; historické exponáty pocházejí ze sbírek VHÚ.

Ve vzduchu se návštěvníkům představí vrtulník Mil Mi 17, Aero L 159 Alca a v jednom z posledních vystoupení vůbec, dva Zlíny C 305. V první ukázce se představí technika meziválečného Československa a Malé dohody, včetně tanku LT-38. V následující části vjede do arény několik exemplářů techniky z období Varšavské smlouvy, následovat bude ukázka kolové techniky Armády České republiky. Ve čtvrté ukázce se v aréně sjedou čtyři zástupci mechanizovaného vojska – obrněný transportér OT-64, dvě verze bojového vozidla pěchoty BVP-1 a BVP-2 a také současný obrněný transportér Pandur. V sekci tankového vojska bude k vidění tank T-55, který patřil k nejpočetnějším tankům v celé historii československé armády. Dále to bude tank T-72 a jeho současná modernizovaná verze T-72 M4CZ. Dělostřelecké vojsko bude zastupovat v šesté ukázce samohybná houfnice 122 ShH 2S1 Gvozdika, ale také moderní houfnice 152 ShKH vz. 77 DANA. Ženijní vojsko v následující ukázce zastoupí minový ukladač MU-90 se sbírek VHÚ i odminovací komplet BOŽENA 5 Armády České republiky. V sedmé části věnované protiletadlovému vojsku vjede do arény tzv. ještěrka, neboli 30 mm protiletadlový komplet, ale také pásový prostředek protivzdušné obrany 9K35mm STRELA-10 M, ve vzduchu se představí dvojce Zlínů C 305, vojenské varianty cvičných letounů. Vzhledem k tomu, že letoun číslo 0610 ze sbírek VHÚ letos končí svůj letový život, je to jedna z posledních možností spatřit tyto letouny ve skupině ve vzduchu. V závěrečné osmé ukázce se pak předvede v jízdě několik strojů, které využívají či využívali vojáci AČR v zahraničních misích: Toyota Hilux, legendární HMMWV „humvee“, Land Rover Kajman, obrněné vozidlo Iveco a další.

Skupina Zlínů C 305 (vojenská verze Zlínu Z 326). Piloti Jiří Hodan a Milan Mikulecký

Skupina Zlínů C 305 (vojenská verze Zlínu Z 326). Piloti Jiří Hodan a Milan Mikulecký

Den otevřených dveří letiště Čáslav

V sobotu 25. května 2013 v době od 8.30 do 17.00 hodin se na 21. základně taktického letectva v Čáslavi za účasti náčelníka Generálního štábu Armády České republiky generálporučíka Petra Pavla uskuteční Den otevřených dveří letiště Čáslav. Tato událost se koná jedenkrát za dva roky a rok 2013 bude věnován 95. výročí československého vojenského letectva. Vstup na Den otevřených dveří je zdarma.

JAS-39 Gripen
Aero L-159 ALCA
Mil Mi-24
PZL W-3A Sokol
Mil Mi-171
Airbus A-319CJ
Lockheed Martin F-16
Mig-15 UTI
Aero L-29 Delfín
Hawker Sea Fury
Beechcraft Twin-beech 18
Bell 206
Bucker Jungmann
Cessna O-2
North American T-6 Texas
Boeing Stearman
Extra 330
North American P-51 Mustang
Pilatus PC-2
North American T-28 Trojan
Zlín Z-526

lehký podzvukový bitevník

Aera L 159 Alca připravena ke vzletu na základně Čáslav

Tematicky související články

Leave a Reply