Pilotinfo

Před 70 lety se vrátili naši letci domů

Přidáno: 19. Srpen 2015Autor:

Letošní rok je doslova nabitý připomínkami na 70 let od konce posledního světového konfliktu, do kterého zasáhli mimo jiné také českoslovenští letci spolu s leteckými mechaniky i dalšími kolegy sloužícími v různých perutích RAF. V pátek 14.8.2015 se uskutečnila na Hradčanském náměstí oslava výročí 70 let od návratu našich letců z Anglie zpět do vlasti.    Na stejném místě byla vystavena i dnes už známá detailní maketa letounu Spitfire Mk.IX doslova v „životní“ velikosti.

Ceremony at Prague Castle to commemorate the 70th anniversary of Czechoslovak airmen's return to their homeland

Celá akce se konala pod záštitou starosty Prahy 1 pana Oldřicha Lomeckého . Získala rovněž širokou podporu ze strany českých civilních i vojenských organizací, jako jsou Evropské vojenské vzdělávací a rekreační centrum Air Maršála RAF Karla Janouška Jemnice, Nadační fond Air Maršála RAF Karla Janouška, Český svaz bojovníků za svobodu, Czech Spitfire Club a Letecký klub generála Janouška o.s.

Dorazila řada opravdu vzácných hostů : brig. gen. Emil Boček, plk. Pavel Vranský  a plk. Emil Šneberg. Slavnostní akce se zúčastnila také paní Hana Fajtlová, vdova po letci RAF.   Slavnostní ceremoniál byl zakončen modlitbou kardinála Dominika Duky v katedrále sv. Víta. Zde je nutné připomenout oběti více jak pěti stovek našich pilotů, ti už se z bojových misí nikdy nevrátili. Samozřejmě všichni moc dobře víme , co následovalo poté. Po únoru 1948 se komunistická vláda „odvděčila“ mnohým z nich perzekucí , vězením a kdo nestihl opět emigrovat , musel často živořit v nedůstojných podmínkách. To je třeba zvláště připomínat mnohým našim občanům , neboť oni opět tuto stranu dostali do parlamentu – což je doslova pošpiněním památky všech , kteří se stali obětí jejich čistek.Národ na můj vkus velmi rychle zapomíná a je třeba zejména mladé generaci připomínat, na koho si mají dát v životě opravdu dobrý pozor…Nebojme se jim to říkat do očí.Komunisté stále žijí ideologií,jenž posílala na smrt hrdiny bojující za naši vlast. A jako k takovým se k nim máme i chovat.

Zleva - Plk. Emil +áneberg, Brig. gen. Emil Bo_?ek a Plk. Pavel Vransk+?

Euan Edworthy, zakladatel a ředitel pražské PR agentury Best Communications, iniciátor projektu a sbírky na památník Okřídleného lva a generální sponzor této události, řekl: „Velká Británie i zbytek osvobozeného světa jsou československým letcům, kteří během druhé světové války bojovali s RAF, velmi vděčny. Je mi velkou ctí, že jsem se mohl podílet na oslavách 70. výročí jejich návratu do vlasti. Byli přivítáni jako hrdinové, poté ale zakusila většina z nich v dobách komunismu opovržení, strádání a věznění. My sami jsme, stejně jako budoucí generace, zodpovědní za to, aby jejich odvážné činy neupadly v zapomnění a aby dějiny na jejich hrdinství vždy pamatovaly.“

Ceremoniál byl pořádán mezinárodní nevládní organizací Křižovníci s červeným srdcem-CYRIACI a sponzorován společností Best Communications. Ostatně díky této společnosti máme i pomník našim letcům na Klárově a naštěstí se nikam stěhovat nebude. Naši letci působící u RAF mají v současné době důstojné pokračovatele. Piloti vzdušných sil AČR na letounech Gripen hlídkují v různých oblastech v rámci sil NATO a je třeba říci , jak je jejich činnost vysoce oceňována. Svoboda není samozřejmostí a byli to právě i čechoslováci, kteří ji před 70 lety svými činy pomohli opět získat.

Návrat letc? RAF PRG 1945_0003

Návrat letc? RAF PRG 1945_0005 - Kopie

Štítky: , , ,

Tematicky související články

Leave a Reply

Údržba letadel
Pravidelná údržba letadla je základ pro jeho spolehlivost. Jsme držitelem oprávnění pro údržbu letounů.