Pilotinfo

V pondělí 13. listopadu bude odhalen doplněný pomník letců RAF v Praze

Přidáno: 09. Listopad 2017Autor:

Pomník v podobě Okřídleného lva na pražském Klárově, byl napřed nechtěný, následně se na něm „přihřála“ celá řada politiků, aby se ještě o něco později několik jiných politiků zviditelnilo svou snahou o jeho odstranění. Nicméně pomník dodnes stojí a nyní je doplněn o plaketu, která na jednom místě poprvé zaznamená jména všech 2 507 československých letců a členů leteckého personálu, kteří sloužili v britském královském letectvu během druhé světové války. Na plaketě jsou uvedeny i hodnosti veteránů dosažených v RAF a symboly kříže vedle jmen těch, kteří padli v boji.

Bronzový dva metry vysoký památník Okřídleného lva byl oficiálně odhalen 17. června 2014 při slavnostním ceremoniálu, kterého se zúčastnili přeživší veteráni, příbuzní letců nebo zástupci české, slovenské a britské vlády. Na jeho vznik nepřispěl stát, nebo jiná oficiální instituce, ale financovala ho britská komunita žijící v Česku a na Slovensku.

Slavnostní ceremoniál se uskuteční v pondělí 13. listopadu od 14 hodin oficiálními projevy a bude následován odhalením desky ve 14:20. Součástí pietní akce bude také modlitba a položení věnců na počest všech československých vojáků a vojákyň, kteří v době 2. světové války sloužili v RAF.

Odhalení pomníku Winged Lion 003

Štítky: , , ,

Tematicky související články

One Response to “V pondělí 13. listopadu bude odhalen doplněný pomník letců RAF v Praze”

  1. 1
    J.Svoboda Says:

    Kde je možné sehnat seznam jmen na památníku?
    Děkuji za odpověď.
    Svoboda

Leave a Reply

Údržba letadel
Pravidelná údržba letadla je základ pro jeho spolehlivost. Jsme držitelem oprávnění pro údržbu letounů.