Pilotinfo

Vernisáž výstavy o Miroslavu Štanderovi

Přidáno: 24. Listopad 2013Autor:

Zítra, v pondělí  25. listopadu od 1600 hodin se ve vstupní hale Fakulty elektrotechnické ZČU uskuteční vernisáž výstavy o Miroslavu Štanderovi. Tato výstava vznikla ve spolupráci s Aeroklubem Plzeň-Letkov a mapuje osudy posledního žijícího účastníka leteckých bojů jak ve Francii i ve Velké Británii, brigádního generála Štandery. Panely s dosud nepublikovanými snímky a materiály byly krátce umístěny na slovanské radnici, nyní se natrvalo přesunuly na Západočeskou univerzitu. 

Miroslav Štandera vstoupil dobrovolně do řad československého vojenského letectva v roce 1936 a zdárně absolvoval školu leteckého dorostu v Prostějově, následně sloužil u Leteckého pluku 4. Po okupaci ČSR odešel 1. června 1939 do odboje takzvanou polskou cestou. Po následném přesunu do Francie a krátkém působení v řadách Cizinecké legie byl Miroslav Štandera odeslán do stíhacího střediska v Chartres a následně k bojové jednotce. Dne 11. června 1940 při souboji utrpěl zranění páteře a po nouzovém přistání byl převezen do nemocnice. Z Francie byl evakuován jako jeden z posledních. V anglickém Cosfordu byl přijat do britského královského letectva – RAF. Koncem října 1940 byl přidělen na základnu Speke u Liverpoolu k 312. českoslovesnké stíhací squadroně v jejichž řadách létal na stíhacích letounech Hawker Hurricane a Supermarine Spitfire. Začátkem února 1944 odešel 68. noční stíhací peruti na letouny Bristol Beaufighter a de Havilland Mosquito.

Po návratu do vlasti sloužil u 24. bombardovacímu pluku v Plzni. Po komunistickém převratu v roce 1948 byl od letectva vyhozen a jediné zaměstnání mu bylo umožněno v Kovošrotu. Na Tachovsku sbíral železný šrot z opuštěných továren a usedlostí. Těsně před zatčením komunistickou tajnou policií se mu podařilo uprchnout do Německa. Po cestě do Anglie opět vstoupil do řad Královského letectva, kde slouží až do roku 1955. Následně se vyučil stříbrotepcem. V roce 1983 odešel do důchodu a přestěhoval se blíž domovu – do Bavorska. V roce 1994 se vrátil do vlasti a žije v Plzni.

Elektrotechnickou fakultu Západočeské univerzity naleznete na adrese Univerzitní 26, Plzeň.

Vernisáž výstavy o Miroslavu Štanderovi

Tematicky související články

Leave a Reply

Údržba letadel
Pravidelná údržba letadla je základ pro jeho spolehlivost. Jsme držitelem oprávnění pro údržbu letounů.