Pilotinfo

Víkend ve znamení připomenutí památky českých letců RAF

Přidáno: 25. Červen 2016Autor:

Tento horký víkend proběhne několik vzpomínkových akcí na české letce, kteří sloužili (a někteří z nich padli) během druhé světové války v řadách britského královského letectva. Je úžasné, že i přes snahu nacistů a po nich komunistů a některých jejich dnešních následovníků je stále dostatek lidí, kteří jsou připraveni vzdát těmto hrdinům čest.

První příležitost je dnes již v deset hodin dopoledne, v Nových Dvorech u Litoměřic, kde na domku č.p.10 bude odhalena pamětní deska bratrům Bohumilovi a Josefovi Ševicovým, kteří oba dva sloužili v našich zahraničních jednotkách ve Velké Británii, Josef pak u letectva v řadách 311. československé bombardovací perutě.

Josef Ševic 311 squadrona RAF

Ve třináct hodin a třicet minut bude možnost si v Budišově u pomníku padlých připomenout poslední, tragický let palubního radiotelegrafisty 311. československé bombardovací perutě RAF Leonharda Smrčka, který se nevrátil z bombardovacího náletu na německé Brémy v noci z 22 na 23 června 1941. Z celé šestičlenné posádky bombardéru Wellington Mk. IC přežil jen jediný člen, jeho kapitán F/Sgt Vilém Bufka, který skončil v nacistickém zajetí. Tělo Leonharda Smrčka, bylo v nizozemském Niedorpu spolu s jeho druhy nakonec důstojně pohřbeno až v roce 1990. Na pietní akt, potom od patnácti hodin naváže křest knihy „S Royal Air Force nad Evropou“. Její autoři, Jiří Rajlich a Karel Černý v ní mapují osudy devíti letců z řad 311. Československé bombardovací perutě RAF, kteří pocházejí Velkomeziříčska, Velkobítešska a Třebíčska.

Leonhard Smrček 311. squadrona RAF

V neděli 26 června, od třinácti hodin pak na Plzeňsku, u pomníku Václava Brejchy v Životicích proběhne vzpomínková akce věnovaná místnímu rodákovi Sgt Václavu Brejchovi, který se 19.6.1941 nevrátil ze služebního přeletu se spojovacím letounem de Havilland DH 82 Tiger Moth. Václav Brejcha, který bojoval a vítězil již ve francouzské kampani i Bitvě o Británii, paradoxně zahynul při nebojovém letu, na palubě neozbrojeného dvouplošníku. Podle všeho jeho letoun havaroval v moři, protože naposledy byl spatřen v letu nad Severním mořem, během rutinního přeletu z Farnborough do Coltishallu, kde v té době sloužil v řadách britské 257. stíhací squadrony. Jeho tělo moře vydalo až 18. července a svůj poslední odpočinek nalezl na hřbitově v Scottow.

Václav Brejcha pilot RAF

Tematicky související články

One Response to “Víkend ve znamení připomenutí památky českých letců RAF”

  1. 1
    Joe, Czech Spitfire Club Says:

    L. Smrček: http://trebicsky.denik.cz/zpravy_region/budisov-vzdal-cest-svemu-hrdinovi-letci-raf-leonhardu-smrckovi-20160626.html

    B. a J. Ševicové: http://litomericky.denik.cz/zpravy_region/foto-statecne-bratry-sevicovy-v-rodne-vsi-nove-pripomina-pametni-deska-20160627.html

Leave a Reply

Údržba letadel
Pravidelná údržba letadla je základ pro jeho spolehlivost. Jsme držitelem oprávnění pro údržbu letounů.