Pilotinfo

Letecký den Strakonice On Air 2015

Přidáno: 14. Září 2015Autor:

Už řadu let pořádají strakoničtí první zářijovou sobotu regionální letecký den. Bohužel se termín vždy kryje s CIAFem, ale ten dá stihnout ještě v neděli. Počasí snad mají jihočeši vždy předplacené. O ceně, jakou část rozpočtu tato složka pokrývá, pořadatelé vždy zarytě mlčí. Záměrem této akce není prioritně oslovovat pouze letecké nadšence, ale naopak, nalákat širokou veřejnost, udělat pěkné odpoledne pro rodiny s dětmi, pro pamětníky, pro mládež (no ty spíše v tom krásném slunném dni pařili zavřeni doma taktické hry :-) ).

Nicméně každým rokem je ve Strakonicích návštěvníků více a více. Co mohl vidět zájemce o ty „aparáty“ s křidly? Velkou řadu UL letounů, kde především zaujaly některé velmi pěkné UL repliky. Když se ozval hukot invertního motoru Argus ve švýcarském Pilatusu P2, věřím, že někteří dříve narozeni možná zatlačili slzu při vzpomínce na Avii C2. Postupně se stojánka před pumpou začala plnit dalšími zajímavými letouny. Nádherná replika Fokkeru Dr I ze Šumavy, poháněná hvězdicovým motorem byla k nerozenáni od originálu. A místní zmenšený Tiger Moth v rhodeské kamufláži také nenechal diváky bez povšimnutí. Krátce před briefingem přilétla elegantní skupina 3 Zlinů 326. Já měl letecký den zpestřený nádherným letem v C305 v původní vojenské kamufláži, tak jak v počtu 12ti kusů létal v našem letectvu. S diváky jsme se coby skoro předskokani rozloučili low passem, a zamáváním. Druhá hodina se rychle blížila, takže rychle sednout, a odrolovat. Přesně ve 14.00 se jistě velké skupině fandů zastavilo srdce, od Radošovic se v nízkém průletu přihnala Baťova Electra! Tak tomu říkám zahájeni! Brzy následovala nádherná akrobacie „skoro Arada“ v podání našeho velmi aktivního warbird pilota Radima Vojty, ukázka Dr I byla chvílemi tak trochu proti zákonům fyziky. Famózni akrobacii na historickém větroni Lo 100 předvedl Miloš Ramert. Je jen škoda že naši piloti nemohou létat akrobacii na českém historickém Lf 107 Luňák. Smutné je, že v Británii, a jinde na světě to lze. Nemohu opomenout ani ukázku top strojů naši armády, dvojice Gripenů se prohnala nad dráhou v rychlosti blížící se jednomu machu.

Jako každoročně celodenní program byl připraven také pro děti, trochu stranou byla vystavena historická vozidla. V permanenci byly vyhlídkové lety ve vrtulníku Robinson R 44. Popravdě mne překvapilo, jaké fronty se zde tvořily.

Myslím, že ze Strakonic nikdo neodcházel nespokojen. Za sebe mohu říci, že tyto regionální letecké dny navštěvuji velmi rád. A díky Electře to byl regionální den s Mičurinovo třešní na dortu! Tak za rok ve Strakonicích …

Letecký den Strakonice 2015 8 Letecký den Strakonice 2015 7 Letecký den Strakonice 2015 6 Letecký den Strakonice 2015 5 Letecký den Strakonice 2015 4 Letecký den Strakonice 2015 3 Letecký den Strakonice 2015 2 Letecký den Strakonice 2015 1

Tematicky související články

Leave a Reply

Prodej letadla Cessna
Prodej letadel Cessna a Maule, prodej leteckých motorů Lycoming a náhradních dílů s nízkými cenami.