Pilotinfo

Aude Lemordant létá v barvách společnosti Breitling

Přidáno: 29. Září 2014Autor:

Doslova před několika dny se stala mladá světová šampiónka v letecké akrobacii novou tváří létající na křídlech firmy Breitling , známého výrobce špičkových hodinek ze Švýcarska. Její letoun Extra 330SC už nese zbarvení uvedeného týmu a tak se jí dostává zázemí profesionálů létajících pod uvedenou značkou doslova po celém světě.

Aude Lemordant - portrait - CMYK

Tomu ovšem předcházely roky letecké dřiny , než se tato atraktivní dáma poprvé dostala na „bednu“ ve světové akrobatické soutěži. Aude Lermondant se narodila v Grenoblu v roce 1982 a na dětství si vzpomíná velmi přesně . Aby ne , vždyť nad jejich domem snad každý den létaly vlečné letouny , aby dostaly do oblak adepty bezmotorového létání. Pocit absolutní volnosti ve vzduchu ji logicky za nějaký čas přivedl na blízké letiště. Ve čtrnácti letech se jí splnil sen a dostala se poprvé do vzduchu , o dva roky později už má v kapse čerstvý průkaz pilota bezmotorových kluzáků. Učitelé létání brzy poznali její nadání a tak jí nebránili v dalším leteckém výcviku. Ostatně díky pochopení rodiny a přátel se našly i tolik potřebné finance pro létání .

Během léta roku 2000 se vydává do Kalifornie , aby v tomto slunečním státě získala licenci pilota motorových letounů s anglickou jazykovou doložkou. S malými Cessnami „drhne“ povrch vzletových a přistávacích drah každý den a nakonec získává tolik vytouženou „motorovou“ kvalifikaci . Po návratu domů logicky volí studium na prestižní Ecole Nationale de l´Aviation Civile – ENAC-  ( Národní škola civilního letectví – pozn. autora ) . Studium ji baví a stále při něm létá na různých jednomotorových letounech většinou francouzské výroby.   Po škole se jí podařilo nastoupit ke společnosti Air France , aby poté létala jako mladá pilotka letounů Airbus A320. Starší kolegové i přes její věk pouhých 22 let vidí letecký talent , což je pro ni o něco později „vstupenkou“ k létání na Boeingu 777 . Na tomto typu létá nyní na dálkových linkách jako First Officer ( první důstojník , hovorově druhý pilot ) a získává tak další zkušenosti letecké profesionálky na evropských i dálkových linkách.

Aude Lemordant

Už v pilotní škole v USA si její instruktoři všimli , jak má tato mladá dáma nadání pro akrobacii . Nebyl pro ni problém rychle se orientovat v prostoru a navíc má schopnosti učit se i složitější akrobatické figury . V roce 2005 Aude Lemordant začíná svoji druhou leteckou kariéru jako akrobatická pilotka. Zpočátku létá starší francouzské akrobatické letouny , ale jejího nadání si brzy všiml jeden z trenérů francouzské akrobatické reprezentace a nabídl jí služby svých přátel mezi piloty. Výsledek se brzy dostavil. Už v roce 2009 létá ve francouzském  akrobatickém družstvu a dokonce se stane toho roku akrobatickým mistrem Francie ! To už její jméno znají i soupeři v mezinárodním měřítku.

V roce 2011 prokazuje opět své kvality – stává se vicemistryní světa v letecké akrobacii , tento titul o rok později doplňuje dalším ziskem francouzské akrobatické trofeje a je i mistrem Evropy v kategorii freestyle. Během roku 2013 díky intenzivnímu tréninku v různých částech světa se stává potřetí mistrem Francie , aby se stala o pár týdnů později světovým šampionem v jednotlivcích , freestyle i v kategorii družstev ! To už ji někteří zahraniční kolegové přestali přehlížet.  Někteří to sice těžce nesli , když je přelétala žena … , nicméně uznali ji jako sobě rovnou.

Aude Lemordant

Na konci této sezóny Aude Lemordant přesedá do letounu Extra 330SC , aby se stala i ona pro letošní sezónu novou tváří létající pod hlavičkou společnosti Breitling. V červnu 2014 se stává opět akrobatickým mistrem Francie . Už se těší na rok 2015 , kdy se mistrovství světa v letecké akrobacii bude pořádat právě v její rodné zemi . Jistě bude patřit k favoritům.       Do dnešních dnů sympatická pilotka nalétala přes 6500 letových hodin a její schopnosti oceňuje i zaměstnavatel – společnost Air France , když jí umožňuje nestandardní plánování letů v závislosti na akrobatickém létání. Proto se společnost Breitling rozhodla podpořit ji jako leteckého profesionála a už nyní je jasné , jak vsadili na hodně dobrou kartu.

Aude Lemordant - portrait - CMYK

Špičková letecká akrobacie je finančně velmi náročná a tak zázemí silného sponzora pomůže Aude Lemordant jistě k vítězství v dalších soutěžích. A co světový šampionát v roce 2015 ve Francii ? Kdo ví… Ale už nyní jí můžeme držet palce. Já měl to štěstí vidět ji v její rodné zemi létat a tak bych se i vsadil – pokud ji nezradí technika , bude s velkou pravděpodobností patřit mezi nejlepší. Svět profesionálů pod značkou Breitling se tedy rozrostl o dalšího pilota a věřme ,   jak o Aude Lemordant  ještě  uslyšíme.  Další metou může být třeba i Red Bull Air Race …

 

Tematicky související články

Leave a Reply

CAMO - zajištění kontroly letové způsobilosti pro letadla
Máme oprávnění k řízení zachování letové způsobilosti od ÚCL. Vytvoříme Vám program údržby letadla nebo ho schválíme.