Pilotinfo

Deníček akrobata na Mistrovství světa: Jdeme do finále …..

Přidáno: 05. Srpen 2011Autor:

Počasí definitivně ustoupilo a tak se organizátoři snaží stihnout z programu mistrovství světa maximum – začínáme na letišti v osm ráno a odjíždíme po deváté večer. Byly zveřejněny výsledky z předchozího dne, z tajné č. 1. Přes komplikace, které jsem si nepozorností při úkonech před startem přivodil, jsem skončil pátý. Dnes byly na programu volné sestavy. Na mne vyšel start před osmou veče, předposlední start dne. Z letu jsem měl dobrý pocit, ale rozhodčí to viděli jinak. Možná to mohlo být tím, že byli již unavení. Spíše však volnou zalétali všichni výborně, neboť, jak jsem již psal, tvoří si ji každý “na tělo”, z prvků, které mu jdou. Výsledkem bylo moje deváté místo ve volné, ale celkově jsem se posunul dopředu na čtvrté místo.

Konec mistrovství světa se rychle blíží. Organizátoři však mohou slavit již dnes. Podařilo se stihnout minimální počet tří sestav a tak ať se stane, co se stane, mistrovství bude platné. Navíc se domáci pilot Jerzy Makula usadil v čele průběžného pořadí a se slušným náskokem míří k titulu mistra světa.

Dnes jsme měli na programu tajnou sestavu č. 2. Počítač mi přidělil startovní číslo 1. To je ta nejhorší možnost, protože tajnou sestavu musí každý pilot předvést bez možnosti si ji zatrénovat. Hned první pokus se hodnotí a tak jedinou možností je poučit se z chyb těch, co letí před vámi. A ten kdo letí jako první vlastně “prošlapává cestičku” nástrahami sestavy, které připravila mizinárodní jury ze “špeků” navržených piloty. Startoval jsem před čtvrtou hodinou odpolední. Snažil jsem se, ale foukal docela vítr a tak se mi nepodařilo udržet se v předváděcím boxu a věděl jsem, že z toho budou nějaké trestné body. Jinak jsem předpokládal, že jsem všechno zaletěl a tedy, že nebude žádná nula. Na zemi mě však čekalo překvapení. Rozhodčí mi za poslední dvě figury dali nuly. Věděl jsem, že jsem figury zaletěl správně, tak kde se stala chyba? Po chvíli se ukázalo, že organizátor dal rozhodčím jiný nákres sestavy než nám pilotům! Soutěž byla ihned přerušena a další piloti, kteří již byli ve vzduchu, museli okamžitě přistát. Organizátoři si “posypali hlavu popelem”, omluvili se za chybu, ale pro mne to znamenalo letět celou sestavu ještě jednou. Musel jsem ji zaletět úplně celou, ale hodnocené byly jen poslední dvě figury. Ostatní známky byly použity z mého prvního letu. No uvidíme jaké budou body ostatních a jak to zamíchá s celkovým pořadím.

Přemysl Vávra v kokpitu akrobaticého speciálu

Tematicky související články

Leave a Reply

CAMO - zajištění kontroly letové způsobilosti pro letadla
Máme oprávnění k řízení zachování letové způsobilosti od ÚCL. Vytvoříme Vám program údržby letadla nebo ho schválíme.