Pilotinfo

Dnes v kvalifikaci RBAR poletí Martin Šonka a Petr Kopfstein proti sobě

Přidáno: 03. Únor 2018Autor:

Je tady první závod nové sezóny Mistrovství světa Red Bull Air Race, který již tradičně začíná v metropoli Spojených arabských emirátů – Abu Dhabi. Bohužel, hned první závod se vůbec poprvé odehraje v aranžmá “bratrovražedného boje”, tedy v prvním kole proti sobě poletí čeští závodníci a jeden z nich nepostoupí do dalšího kola a vypadne tak z možnosti bojovat o stupně vítězů. Útěchou tak pro české fanoušky může být fakt, že jeden z českých závodníků postoupí zcela určitě. Mimochodem Martin Šonka skončil v kvalifikaci v Abu Dhabi sedmý, Petr Kopfstein osmý, nicméně kvalifikace, jak se již v minulosti nejednou ukázalo výsledky z kvalifikace málokdy indikují pozdějšího vítěze. Za připomenutí pak také stojí, že právě zde Martin Šonka v loňském roce zvítězil a zahájil své tažení, které skončilo stříbrem v celkovém šampionátu.

Jistou, byť velmi málou pravděpodobnou šancí je, že jeden z našich pilotů postoupí do dalšího kola poté, co jeho čas bude nejrychlejší z vyřazených, pak by totiž postoupil jako tzv. lucky loser do Super 8. Ostatně tuto možnost zmiňuje i Martin Šonka ve svém komentáři k dosavadnímu dění v Abu Dhabi.

Martin Wonka Abu Dhabi RBAR 2018 na trati

“Spokojení s výsledkem kvalifikace moc být nemůžeme. Trať je tady v Abu Dhabi velmi rychlá a je tady snadné překročit maximální povolenou hranici přetížení 12 G, což se nám v tréninku opakovaně stalo a rozhodně jsme nebyli jediní. Kvalifikační lety tak byly možná až moc konzervativní a tím pádem byl čas pomalejší,” líčil po doletu Šonka. “Navíc i přes veškeré snahy máme stále značný váhový hendikep a s tím je těžké pomýšlet na nějaké traťové rekordy. Musíme vymyslet, co s tím budeme dělat, protože to je jedna z klíčových věcí v air race vůbec.”

Kvalifikaci vyhrál Němec Dolderer, na jehož čas zdaleka nikdo nestačil. Na Šonku naletěl více než sekundu a půl. “No Matthias uletěl pěkně, musíme se podívat, jak to udělal. Ne ale vážně, čeká nás s týmem analýza a určitě najdeme cestu jak čas vylepšit. Na Petra to určitě bude potřeba. Ale platí to, o čem jsme se bavili už na tiskovce před sezónou a myslím, že Petr to má stejně. Nelze příliš vnímat, proti komu zrovna letíte a musíte se soustředit na svůj výkon, aby byl v daný okamžik co nejlepší. Cokoliv jiného je špatně a v trati vám to nepomůže. Je to ale škoda pro české fanoušky, nicméně ať už postoupí kdokoliv, pořád existuje možnost pro toho druhého, že se dostane dál jako nejrychlejší z poražených.”

Martin Wonka Abu Dhabi Red Bull Air race  2018 Martin Wonka Abu Dhabi RBAR 2018

 

Tematicky související články

Leave a Reply

CAMO - zajištění kontroly letové způsobilosti pro letadla
Máme oprávnění k řízení zachování letové způsobilosti od ÚCL. Vytvoříme Vám program údržby letadla nebo ho schválíme.