Pilotinfo

Martin Šonka v Portu zvítězil a opět vede průběžné pořadí Red Bull Air Race 2017

Přidáno: 03. Září 2017Autor:

Napínavý závod v portugalském Portu měl šťastné české finále. Martin Šonka šestý závod světového šampionátu Red Bull Air Race v Portu vyhrál. Díky vítězství se také vrátil dva závody před koncem do čela celkového pořadí s náskokem čtyř bodů na druhého Peta McLeoda z Kanady. Třetí Chamblis z USA pak ztrácí již bodů sedm a až dosud vyrovnaný Japonec Muroya rovných deset. Nicméně do konce sezóny tu jsou ještě dva závody a vyloučeno není nic.

Do Porta dorazil air race naposledy v roce 2009 a vždy se tu těšil velké popularitě. Ani teď místní fanoušci nezklamali, když organizátor vyhlásil, že závod sledovalo přes šest set tisíc lidí. “Vyhrát právě tady je něco neskutečného, dokonce s námi dělali oslavné kolečko na lodi, objížděli jsme všechny břehy, kde byly pořád davy lidí a všichni nám tleskali. A když vám pak hraje před tolika lidmi česká hymna, to je opravdu nádherný pocit.”

Celý víkend byl pro Martina ostatně jako na houpačce, po perfektním tréninku, ne úplně povedená kvalifikace, ale o to lepší finále. V prvním Round of 14 měl martin „štěstí“ když letěl jako druhý a Francois Le Vot si připsal penalizaci tří vteřin, za roztržený pylon v cílové bráně . Proč, těžko říct, letěl bezchybně a možná v závěru povolil v soustředění? Těžko říct. Nicméně Martin mohl letět na jistotu a to se mu povedlo, stejně byl jeho čas v cíli rychlejší. Do Round of 8 postoupil také Petr Kopfstein, který vyřadil jinak dosud bezchybně létajícího francouzského „rychlíka“ Nicolase Ivanoffa.

V Round of 8 Martin Šonka významným rozdílem přešel přes suveréna první polovina letošního šampionátu Muroyu, pro kterého dnešní den je podle všeho koncem snu o možném celkové vítězství v letošním ročníku. “To byl opravdu těžký souboj, Yoshi je neskutečně rychlý, pomohl nám trochu ale chybou, když překročil maximální vstupní rychlost a dostal vteřinu penalizaci. Věděl jsem, že nemusím tolik tlačit na pilu, ale zas to nemohlo být úplně pomalé”, řekl Martin po závodě. Petr Kopfstein „vyfasoval“ těžkého soupeře, dosavadního průběžného lídra a veterána Red Bull Air Race, Američana Kirbyho Chamblisse. Petr letěl svůj styl, čistě bez rizika, nicméně na Kirbyho to nestačilo.

Martin Šonka Portugalsko 2017 Red Bull Air Race

Ve Finálové čtyřce letěl Martin jako první, jeho čas byl velmi rychlý, ale nebyl nejrychlejší, který byl v posledních třech dnech v Portu zaletěn. Nicméně již během letů jeho soupeřů, bylo ve srovnávací video simulaci, že Martin si vybral nejčistší „stopu“ a když se přičte, že se proti předchozím závodům vyvaroval jakékoliv penalizace, bylo z toho zlato ! “Ten let byl hodně rychlý, povedl se mi jak jsem chtěl a vyvinul jsem tím tlak na soupeře. Pete McLeod byl sice desetinu od nás, bylo to těsné. Ale nakonec to dobře dopadlo a slavíme vítězství. Teď to oslavíme a v týdnu se začneme připravovat na další závod v Německu.”

Martinův komentář byl stručný. “Mám ohromnou radost. Po kvalifikaci jsem trochu znejistěl, protože se mi nepodařilo zaletět to, co jsem chtěl, ale v závodě šlo vše skvěle. Díky moc celému týmu, teď bude čas to trochu oslavit a odpočinout si. Už za čtrnáct dní se ale letí další závod v Německu a my se na něj musíme se nejlépe připravit. Přijede hodně českých fanoušků a nechceme je zklamat.”

Martin Šonka před startem do finále Red Bull Air Race 2017 Porto

Kalendář zbývajících závodů

  1. a 17. září Lausitz
  2. a 15. října Indianapolis

Martin Šonka nad Portem Red Bull Air Race 2017

Stupně vítězů Porto Red Bull Air Race 2017 Pete McLeod, Martin Sonka, Matt Hall Pete McLeod, Martin Sonka, Matt Hall slaví vítězství v Portu Red Bull Air Race 2017

Tematicky související články

Leave a Reply

CAMO - zajištění kontroly letové způsobilosti pro letadla
Máme oprávnění k řízení zachování letové způsobilosti od ÚCL. Vytvoříme Vám program údržby letadla nebo ho schválíme.