Pilotinfo

Martin Šonka znovu na bedně! Petr Kopfstein jen těsně pod

Přidáno: 06. Červenec 2015Autor:

Čtvrtý závod sezóny 2015 v maďarské Budapešti přál českým barvám. Martin Šonka v kategorii Master Class vybojoval třetí místo. Podruhé v řadě tak dosáhl na stupně vítězů, v předchozím závodě v Rovinji obsadil druhou příčku. V celkovém hodnocení šampionátu už tak je v elitní čtyřce. A mohlo být ještě veseleji, Petr Kopfstein v kategorii Challengers skončil na čtvrtém místě s tím nejtěsnějším možným rozdílem. Nicméně i Petr si připsal další body a posunul se v celkovém pořadí.

Martin Šonka má Budapešť rád. ”Mám obrovskou radost. Být na stupních vítězů právě tady, na jednom z nejlegendárnějších míst, kde se Red Bull Air Race kdy létal, to je neskutečný pocit. V roce 2009, kdy se tu byly závody naposledy, jsem tu byl jako fanoušek a o tomhle snil. Teď je to realita a navíc jsme udělali radost českým fanouškům, kterých nás sem přijelo podpořit strašně moc. Rád bych jim za to poděkoval.

Paul Bonhomme (GBR), Hannes Arch (AUT), Martin Sonka (CZE) - Award Ceremony

Cesta za třetím místem ale nebyla jednoduchá. Kvalifikace Šonkovi přisoudila do souboje v prvním kole dvojnásobného šampiona série Brita Paula Bonhomma. Šonka byl sice pomalejší, ale jen o 0,060 sekundy a díky rychlému času postoupil do dalších bojů jako lucky looser. “Když jsme viděli, proti komu letíme, moc velkou radost jsme z toho neměli. Ale stanovili jsme si určitou strategii, která nám vyšla a dostali jsme se dál,” ličí Šonka. Hned dalším soupeřem byl ale superrychlý Australan Hall, vítěz kvalifikace. “Myslím, že moc lidí, kteří věřili v náš postup přes Matta, by se nenašlo. On tady létal skvěle, jednoznačně ze všech nejrychleji. O to cennější je to pro nás skalp. V souboji s ním jsme předvedli asi nejlepší výkon za celý závodní víkend.”

Ve finálové čtyřce už si piloti i stroje sáhli na dno. Celý závodní víkend provázely teploty vysoko přes 30 stupňů Celsia, v kokpitech se dala naměřit ještě daleko vyšší čísla. “Byly to opravdu těžké podmínky. Motory se v tom horku přehřívaly, ztrácely výkon. Bojoval s tím každý. Ve finále už se nám let nepodařil tak, jak bychom chtěli, ale přesto jsme šťastní. Třetí místo je nádherné, obzvlášť na tomto výjimečném místě,” uzavřel sedmatřicetiletý pilot.

Další závod je na programu 15. a 16. srpna ve Velké Británii na slavném dostihovém závodišti v Ascotu.

Martin Sonka (CZE) - Lifestyle

Tematicky související články

Leave a Reply

CAMO - zajištění kontroly letové způsobilosti pro letadla
Máme oprávnění k řízení zachování letové způsobilosti od ÚCL. Vytvoříme Vám program údržby letadla nebo ho schválíme.