Pilotinfo

Tento víkend ve znamení Red Bull Air Race v německém Lausitzu

Přidáno: 15. Září 2017Autor:

Předposlední závod ročníku 2017 Red Bull Air je nejdostupnější pro české fanoušky. Závodní okruh v německém Lausitzringu, který leží jen hodinu cesty od českých hranic. Pokud vyjde i počasí, a zatím to vypadá, že v neděli by mělo, mohou oba čeští závodníci Martin Šonka a Petr Kopfstein, počítat s podporou českých vlajek v hledišti. Dokonce jedna z tribun by měla být obsazena právě návštěvníky z České republiky.

Red Bull Air Race Lausitz 2016 Petr Kopfstein před startem

Jsou to dva týdny, co v Martin Šonka v portugalském Portu podruhé v sezoně i v kariéře ovládl jeden ze závodů Air Race. Díky tomu má teď v čele šampionátu čtyřbodový náskok, jenže byť mu triumf napumpoval sebevědomí, tak si je vědom, jak titěrné vedení to ve skutečnosti je. “Je fajn vést seriál, nicméně náskok je takový, že velice snadno už nemusím být lídr. Na druhou stranu je trať mnohem techničtější, než tomu bylo v Portu, což mi sedí.”

Byť z čtveřice, která ještě před závodem v Portu byla naskládána ve dvou bodech, momentálně odpadl Japonec Jošihide Muroya, Martin varuje: “Člověk může pokazit jeden závod a zase jsou soupeři všichni čtyři.” Nicméně hlavní rival se jmenuje Pete McLeod. Martin o něm mluví obdivně, líbí se mu, jak Kanaďan konzistentně létá a zřejmě právě s ním svede klíčovou bitvu o titul. “Pete se drží zuby nehty, ale pořád mám fajn pozici.

Zatímco jiné závody mezi sebou dělí obvykle několik týdnů i měsíců, teď v září Air Race výrazně zrychlil. I proto jen pár hodin po vítězném klání v Portu čekal na oba české závodníky osmihodinový návrat i s letadlem domů. Martin Šonka na svém stroji spolu se svým týmem víc než týden denně pracoval. Snažili se ho vyladit, měl možnost s ním trénovat ve vzduchu, což je jindy spíš výjimečné. “Ladil jsem, co to šlo. Pořád jsem byl v hangáru nebo ve vzduchu. Tak doufejme, že to přinese v Německu ovoce.”

Martin Šonka i díky dřině z minulého týdne patří k hlavním favoritům. A slibuje, že se za fanoušky přijde podívat. “Jedna část tribuny se prodávala pouze pro české příznivce. Je vyprodáno, bude tam náš kotel a určitě se tam zastavím. A budu se snažit, aby si ten víkend co nejvíc užili. Zároveň je u toho taky potřeba se soustředit na závod, takže nebudu moct s lidmi sledovat ostatní soupeře a až by na mě přišla řada, říct: Tak musím běžet,” vysvětluje Martin.

Průběžné pořadí Red Bull Air Race (po 6 z 8 závodů)

  1. Martin Šonka 54 bodů
  2. Pete McLeod (CAN) 50
  3. Kirby Chambliss (USA) 47
  4. Jošihide Muroya (JAP) 44
  5. Petr Kopfstein 34

Red Bull Air Race Lausitz 2016 Martin Šonka na trati

Tematicky související články

Leave a Reply

CAMO - zajištění kontroly letové způsobilosti pro letadla
Máme oprávnění k řízení zachování letové způsobilosti od ÚCL. Vytvoříme Vám program údržby letadla nebo ho schválíme.