Pilotinfo

V úvodním závodě v Abu Dhabí Šonka jen těsně druhý, Kopfstein na bodech

Přidáno: 11. Únor 2019Autor:

Je za námi první závod série Red Bull Air Race ročníku 2019. Závod byl napínavý a plný dramatických zvratů, nicméně oba dva čeští závodníci si připsali první body. V případě Martina Šonky to dokonce mohl být plný počet za první místo, bylo to totiž jedno z nejtěsnějších finále závodu, jaké kdy série Red Bull Air Race zažila. Úřadující šampion svým finálovým letem zaostal za Japoncem Muroyou o pouhé tři tisícinky sekundy, což představuje rozdíl zhruba třiceti centimetrů a v úvodním měření sil tak skončil druhý. Třetí místo obsadil Američan Goulian.

Martin v Abu Dhabi létal konzistentně rychle už v trénincích, v kvalifikaci skončil čtvrtý a v samotném závodě se postaral o velmi dramatické chvíle. V prvním kole přešel ještě hladce přes Boltona z Čile, který byl diskvalifikován za překročení maximálního povoleného přetížení 12 G. Ve druhém kole narazil na vicemistra světa Australana Halla a tento souboj už tak jednoduchý nebyl. Martin dostal sekundu penalizaci a ztrácel. Dokázal ale zabojovat a i když byl na všech mezičasech pomalejší, v cíli nakonec svého rivala o více než dvě desetiny překonal. “Udělal jsem to napínavé jen proto, že jsem udělal chybu a nechal si dát penalizaci. Jinak by to napínavé nebylo, byli bychom o dost rychlejší. Takže pro finále je úkol letět především čistě,” líčil s nadsázkou v televizním rozhovoru před finále Martin.

Martin Šonka Abu Dhabi 2019 RBAR final

Do finále se Šonkou postoupil ještě Japonec Muroya, Američan Goulian a Francouz Ivanoff. Právě on kvůli technickým potížím vůbec k poslednímu letu neodstartoval a skončil čtvrtý. Japonec Muroya pak zaletěl velmi rychlý čas, na který Goulian nestačil a ztratil přes dvě desetiny. Šonka letěl jako poslední a na prvním mezičasech těsně vedl. V prostřední pasáži ale začal ztrácet a vypadalo to, že na vítězství může zapomenout. Závěrečná pasáž trati mu ale sedla dokonale a v cílové bráně ukázala časomíra ztrátu pouhých tří tisícin sekundy. “Nejsme teď ti úplně nejšťastnější, bylo to velmi těsné, ale byl to krásný závod. Maličké zklamání to samozřejmě je, ale je pravda, že Yoshi tady létal skvěle, vyhrál i kvalifikaci a zasloužil si to. Vloni ve Wiener Neustadtu jsme se nakonec těsně radovali my, tentokrát byl o ten chloupek rychlejší někdo jiný,” líčil hned po doletu Šonka.

Díky vítězné kvalifikaci a třem bodům navíc vede Muroya celkové hodocení o šest bodů před Šonkou. Třetí je Američan Goulian, který je za českým pilotem o pouhý bod. Petr Kopfstein, který stále ještě ladí nový motor, si za desáté místo připsal v úvodním závodě čtyři body.

Martin Sonka finále Abu Dhabi Red Bull Air race 2019

Tematicky související články

Leave a Reply

CAMO - zajištění kontroly letové způsobilosti pro letadla
Máme oprávnění k řízení zachování letové způsobilosti od ÚCL. Vytvoříme Vám program údržby letadla nebo ho schválíme.