Pilotinfo

Zahynul Marek Szufa

Přidáno: 19. Červen 2011Autor:

Včera na leteckém dni v polském Plocku během akrobatického vystoupení tragicky zahynul pilot Marek  Szufa. Marek byl několikanásobným mistrem Polska v soutěžích RC modelů letadel, ale zejména letcem tělem i duší. Od roku 1979 létal jako pilot u polských národních aerolinií LOT, kde v průběhu let dosáhl pozice kapitána na nejprestižnějších letounech této letecké společnosti – Boeingu 767. Na druhou stranu byl současně nadšeným stavitelem a pilotem amatérsky stavěných letounů, členem polského reprezentačního týmu v letecké akrobacii a kromě řady jiných sportovních  úspěchů skončil na historicky prvním Mistrovství světa v akrobacii na kluzácích v rakouském Mauterndorfu v roce 1985 na třetím místě a na stejném mistrovství byl i členem vítězného týmu družstev.

polský akrobatický pilot zahynul

V Plocku vystupoval na akrobatickém speciálu Christen Eagle II. Co bylo příčinou nehody se nyní vyšetřuje. Na videu je vidět, že z posledního akrobatického manévru nabíral rychlost a zjevně mu nestačila výška (podobná nehoda, tentokrát se šťastným koncem, se stala u nás v Olomouci v roce 2008). Letoun Christen Eagle II je ve zjednodušeném slova smyslu derivátem slavného akrobatického letounu Pitts Special, který je právě na minimálních rychlostech dost nevyzpitatelný na pilotáž. Tato nehoda, ať již její příčinou bylo cokoliv, jen znovu potvrzuje, že jedním z předpokladů pro dlouhý život akrobatických pilotů je dostatečná výška ve které se létá, každý metr výškové rezervy je dobrý !

Určité otazníky jsou i kolem zásahu záchranářů, kdy promarněný čas je vidět i na videu, které uvidíte pod článkem. To už je ale opět ponaučení pro organizátory leteckých dnů. Po několika desítkách minut, kdy se o jeho záchranu pokoušeli záchranáři na místě, byl přepraven do nemocnice, kde bohužel podlehl zraněním, která utrpěl během nehody.

Shrnutí informací o Markovi a jeho smrtelné nehodě (v polštině)

Tematicky související články

Leave a Reply

CAMO - zajištění kontroly letové způsobilosti pro letadla
Máme oprávnění k řízení zachování letové způsobilosti od ÚCL. Vytvoříme Vám program údržby letadla nebo ho schválíme.