Pilotinfo

CASA odletěla ze Kbel na Sinaj

Přidáno: 04. Listopad 2013Autor:

Dnes v půl šesté ráno odstartoval z vojenského letiště v Praze-Kbelích vojenský letoun CASA C-295M na Sinajský poloostrov, kde se zapojí do mise MFO (Multinational Force and Observers).

Společně s třináctičlenným letovým a obslužným personálem se zde bude pod velením podplukovníka Milana Laniaka podílet na kontrole dodržování bezpečnostních podmínek mírové dohody z roku 1979 mezi Egyptem a Izraelem. Půjde vůbec o první operační nasazení tohoto letounu v zahraniční operaci. S vojáky se přišli na letiště před odletem rozloučit zástupce náčelníka Generálního štábu AČR generálmajor Bohuslav Dvořák společně s velitelem vzdušných sil brigádním generálem Liborem Štefánikem a zástupcem ředitele SOC MO plukovníkem Petrem Mikulenkou.

„Naším hlavním úkolem bude zajištění monitorovacích letů po vytýčených trasách nad egyptsko-izraelskou hranicí s mezinárodními pozorovateli na palubě, aby mohli monitorovat, co se na hranici děje. Kromě toho budeme také zajišťovat přepravu osob a materiálu mezi stanovenými destinacemi,“ uvedl velitel jednotky a zároveň pilot letounu podplukovník Milan Laniak před odletem. „Tato mise má samozřejmě svá specifika, a to zejména s ohledem na klimatické podmínky a samotné prostředí, ve kterém budeme létat. Pouštní Sinaj nenabízí pro Středoevropana zvyklého létat nad městy, lesy a poli, která umožňují relativně snadnou orientaci, téměř žádné záchytné body. I to pro nás budou nové zkušenosti,“ dodal velitel s tím, že před vlastním nasazením měli možnost absolvovat několik letů přímo na Sinaji a seznámit se tak s prostředím a podmínkami, které je čekají.

Česká republika se na Sinajském poloostrově angažuje v rámci mise MFO od roku 2009, kdy do struktur mise vysílá štábní důstojníky. V současné době tam působí tři vojáci.

“O letoun nás požádalo vedení mise a na začátku října s jeho vysláním souhlasily vláda i Senát. Pro misi, jako je ta na Sinajském poloostrově, je letoun CASA vhodným strojem a jsem velmi rád, že tak přestanou diskuse o využitelnosti těchto letounů v rámci AČR a jejich nasaditelnosti do operací,“ konstatoval ministr obrany Vlastimil Picek.

„V přímém operačním nasazení se zúročí dlouhodobá příprava posádek a zabezpečujícího personálu letounů CASA. Praktické zkušenosti z reálného nasazení letounů v regionu se ztíženými klimatickými podmínkami navíc přispějí ke zvýšení celkové připravenosti pilotů AČR v zabezpečení letecké přepravy, která je navíc pro fungování této mise velmi důležitá,“ dodal náčelník Generálního štábu Armády ČR generálporučík Petr Pavel.

  • Vláda České republiky schválila vyslání transportního letounu CASA do mise MFO na Sinajském poloostrově 2. října 2013 a následně potom 9. října 2013 tak učinil Senát.
  • Letoun bude v oblasti působit do 31. prosince 2014.
  • Letový a obslužný personál se bude střídat ve čtyřměsíčních rotačních cyklech.
  • Náklady související s vysláním letounu CASA a personálu do mise MFO činí necelých 80 milionů korun.
  • Z části bude financování zabezpečeno z rozpočtové kapitoly Ministerstva obrany, z 50 procent bude hrazeno přímo z rozpočtu MFO.

dopravní letadlo CASA

Tematicky související články

Leave a Reply