Pilotinfo

Letecká záchranka o prázdninách vzlétla ke 133 případům

Přidáno: 05. Září 2011Autor:

Letní měsíce a teplé počasí s sebou přináší také větší neopatrnost lidí. Pro armádní leteckou záchranku to znamená víc zásahů než v jiných obdobích.

Celkem osmdesátkrát museli v červenci zamířit k raněným lékaři z Centra letecké záchranné služby v Líních. “V roce 2010 jsme za stejné období zaznamenali na padesát vzletů, oproti loňsku jde o šedesátiprocentní nárůst,” uvedl náčelník centra plukovník Michal Mareček. Více zásahů s pomocí vrtulníku bylo také v červnu – letos šedesát, vloni za stejné období čtyřicet. V srpnu vzlétli lékaři 53krát. Roční počet zásahů letecké záchranné služby se pohybuje okolo pěti set.

Vrtulník 24. základny dopravního letectva W3-A Sokol, který je k dispozici zdravotníkům na plzeňském letišti, umožňuje transport až dvou ležících pacientů. “Díky investici do moderních zdravotnických přístrojů se zvyšuje také podíl zresuscitovaných pacientů,” řekl Mareček a dodal: “Za nárůstem počtů vzletů stojí častější úrazy dětí během prázdnin, tonutí, dopravní nehody a také úrazy pod vlivem alkoholu.”

Především rychlost a profesionalita celého záchranného týmu je hlavní devizou Centra letecké záchranné služby. Tříčlenná posádka vrtulníku kbelské 24. základny dopravního letectva a lékař se zdravotní sestrou Centra letecké záchranné služby tvoří kompaktní celek. Vzájemná důvěra a týmová spolupráce, budovaná během osmnáctiletého provozu, umožňuje při zásahu poskytnout rychlou pomoc pacientům s následným co nejšetrnějším transportem do nemocnice k definitivnímu ošetření.

Celá posádka drží nepřetržitou službu na letišti Plzeň-Líně a je připravena odstartovat na pokyn zdravotnického operačního střediska plzeňského kraje nejpozději do 3 minut.

záchranářský vrtulník armády české republiky

Štítky: ,

Tematicky související články

Leave a Reply