Pilotinfo

Ministr obrany vyznamenal příslušníka 311. čs bombardovací squadrony RAF

Přidáno: 28. Červen 2013Autor:

V pátek 28. června 2013 navštívil ministr obrany Vlastimil Picek Velkou Británii. Po pietním aktu na hřbitově Brookwood ocenil Vyznamenáním Zlaté lípy ministra obrany ČR plukovníky ve výslužbě Františka Kaplana a Arnošta Poláka, veterány druhé světové války.

Na vojenském hřbitově v Brookwoodu u Londýna vzdal ministr obrany společně se zástupci českého a slovenského velvyslanectví hold nejen pěti desítkám našich vojáků, kteří jsou zde pochováni, ale všem Čechoslovákům, kteří za svou zemi bojovali v britské armádě.

V odpoledních hodinách se na zastupitelském úřadu ČR uskutečnilo při příležitosti nadcházejícího Dne ozbrojených sil setkání s krajany a zástupci diplomatického sboru z jiných zemí, během kterého udělil Vlastimil Picek za přítomnosti velvyslance Michaela Žantovského dvěma veteránům bojů druhé světové války nejvyšší resortní vyznamenání.

Plukovníci František Kaplan (nar. 1921) a Arnošt Polák (nar. 1923) patři mezi poslední žijící veterány z britských ostrovů. První z nich, který se ze zdravotních důvodů nemohl dostavit, sloužil u čs. pozemních vojsk ve Velké Británii a po válce byl řadu let předsedou Československé obce legionářské v zahraničí – Jednoty Cholmondeley. Arnošt Polák byl příslušníkem 311. bombardovací perutě RAF a v současnosti je předsedou Svazu letců svobodného Československa. Arnošt (Pollak) Polák se narodil 21.9.1923 v Praze a během své služby v řadách RAF dosáhl hodnosti Warrant Officer, britského ekvivalentu československé hodnosti štábní praporčík. Na palubách bombardovacích letounů sloužil jako radista.

“Oba dali za války do služby vlasti všechny své síly a schopnosti. Po desítkách let totalitního režimu si jich konečně začala Česká republika opět vážit,” uvedl Vlastimil Picek.

Arnošt Polák a Vlastimil Picek

Tematicky související články

Leave a Reply