Pilotinfo

Největší cvičení Vzdušných sil Armády České republiky se blíží

Přidáno: 27. Březen 2019Autor:

Sto vojáků, mezi nimiž byli i zástupci zahraničních armád, se tento týden zúčastnilo závěrečné plánovací konference ke cvičení Dark Blade 2019 na 22. základně vrtulníkového letectva Náměšť, Vícenice nad Oslavou. Shromáždění pro všechny znamenalo předěl mezi plánovací a přípravnou fází největšího cvičení Vzdušných sil Armády České republiky s mezinárodní účastí.

Konference se kromě řídícího štábu zúčastnili také zástupci všech sedmi partnerských zemí. Během tří dnů byl pečlivě diskutován plán letecké i pozemní části cvičení, podmínky logistického zabezpečení a další nezbytné záležitosti k zajištění hladkého průběhu cvičení.

cvičení dark blade 2019

„Plánování vojenského cvičení takového rozsahu a s mezinárodní účastí je nesmírně náročné a začíná zhruba s ročním předstihem. Přestože to pro nás není první cvičení, které v Náměšti připravujeme, nesmíme přípravu podcenit, abychom si zachovali vysoký kredit, který vrtulníková základna získala v minulých letech.“ uvedl řídící cvičení a velitel vrtulníkové základny plukovník Miroslav Svoboda.

K dnešnímu dni je potvrzeno celkem 17 vrtulníků z Belgie, Maďarska, Německa, Polska, Slovinska a 8 vrtulníků Vzdušných sil AČR. Zástupci italské a nizozemské armády se budou cvičení účastnit jako pozorovatelé. Počet zhruba 1 200 cvičících tvoří 300 vojáků zahraničních armád a okolo 900 českých vojáků. Do cvičení budou zapojeny téměř všechny složky Armády České republiky.

Mezinárodní taktické cvičení Dark Blade 2019 se koná na základě usnesení vlády ČR číslo 817 ze dne 3. prosince 2018 a uskuteční se ve dnech od 9. května do 3. června 2019.

vrtulníky Mil základna Náměšť

Třítýdenní cvičení má za úkol prohloubit mezinárodní interoperabilitu při přípravě a plánování letů s taktickým námětem. Předpokladem pro úspěšné provádění mnohonárodních vrtulníkových operací je použití společných standardních operačních postupů vytvořených Evropskou obrannou agenturou (European Defence Agency, EDA) v rámci partnerského programu Helicopter Exercise Programme (HEP). 

Kromě misí COMAO budou mít jednotlivé národy možnost provádět specifický výcvik dle svých požadavků. Budou prováděny například transportní lety, slaňování, jeřábování, nácviky únikových manévrů vrtulníku proti útočícímu stíhači a lety s brýlemi pro noční vidění NVG (Night Vision Goggles)

Samotná činnost bude prováděna ve výcvikových prostorech Boletice, Libavá a Březina a v prostoru vojenského útvaru Bechyně, přičemž přelety do těchto prostorů budou prováděny z 22. základny vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou.

účastníci cvičení Dark Blade 2019

Tematicky související články

Leave a Reply