Pilotinfo

Největší přeprava zraněných letadly CASA-C295M a Airbus A-319 v historii Armády ČR

Přidáno: 27. Únor 2014Autor:

Dva vojenské letouny, CASA-C295M a Airbus A-319 z 24. základny dopravního letectva, s desetičlenným týmem vojenských lékařů a středního zdravotnického personálu na palubě zajistí přepravu 24 zraněných z ukrajinského Kyjeva. Půjde o jednu z nejnáročnějších evakuačních operací v novodobé historii AČR, protože hromadný převoz takovéhoto počtu zraněných pacientů s takovým spektrem těžkých poranění od střelných až po popáleniny se dosud ještě neuskutečnil. „Co diagnóza, to závažné poranění. Podle informací, které jsme obdrželi, se jedná se o mnohačetná střelná poranění hlavy, hrudníku, průstřely plic až po popáleniny a závažné zlomeniny,“ konstatuje vojenský chirurg plukovník MUDr. Michal Mareček, náčelník Centra letecké záchranné služby z Plzni-Líní, který je vedoucím vojenského zdravotnického týmu, jež bude komplexně zajišťovat zdravotnickou péči o pacienty v průběhu přepravy z Ukrajiny do České republiky.

„Náš desetičlenný zdravotnický tým se skládá z pěti vojenských lékařů (chirurg, anesteziologové, traumatolog) a pěti příslušníků středního zdravotnického personálu.  Povezeme s sebou kompletní speciální výbavu včetně léků, abychom byli připraveni poskytnout raněným v průběhu převozu veškerou pomoc,“ dodává plukovník Mareček, který patří k nejzkušenějším vojenským lékařům v AČR a který již zajišťoval nejen mnoho převozů těžce zraněných vojáků ze zahraničních operací, ale byl také členem týmu při převozu zraněných českých občanů z Chorvatska po nehodě autobusu v roce 2012.

Oba letouny, jak CASA, tak Airbus budou upraveny pro zdravotnickou evakuaci osob, což umožňuje modulární konstrukce jejich interiéru. Na palubě letounu CASA bude jedna jednotka PTU (Patient Transport Unit), což je forma Jednotky intenzivní péče a dalších 12 lůžek.  Letoun Airbus bude vybaven 2 jednotkami PTU upravenými pro těžce zraněné pacienty a dále dalšími dvěma speciálními lůžky.  Do obou letounů bude přidělen odpovídající zdravotnický personál z desetičlenného týmu.

Oba stroje odstartují z letiště Praha-Kbely v dopoledních hodinách. Předpokládané přistání prvního z obou letounů v České republice se zraněnými na palubě je před 19.00 hodinou večerní. Přistání druhého se předpokládá o hodinu později. Předpokládaná doba letu letounu CASA je 3 hodiny, letounu Airbus 2 hodiny.

dopravní letadlo CASA

Tematicky související články

Leave a Reply