Pilotinfo

Protiletadlovci ze Strakonic nacvičují ochranu Temelína

Přidáno: 04. Červen 2015Autor:

Dvě stovky příslušníků 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic a pěší roty aktivní zálohy při Krajském vojenském velitelství z Českých Budějovic se tento týden zapojili do cvičení s názvem Safeguard Temelín 2015. To má prověřit, zda jsou schopní ve spolupráci s Policií ČR a fyzickou ochranou ubránit jadernou elektrárnu Temelín před teroristickým útokem.

Úkolem strakonických vojáků bude chránit jihočeskou elektrárnu před vzdušným napadením. Jádro uskupení, vyčleněné pro potřeby cvičení, budou tvořit vojáci z 251. protiletadlového raketového oddílu, které doplní jejich kolegové z ostatních jednotek útvaru.

Cvičit zde bude posílená baterie protivzdušné obrany, vyzbrojená protiletadlovým raketovým komplexem 2K12 KUB, kterou doplní dvě družstva protiletadlového raketového kompletu RBS-70 a družstvo s průzkumným radiolokačním čidlem RVR,“ uvedl velitel 251. protiletadlového oddílu podplukovník Petr Prskavec a dodal, že obsluhy protiletadlového systému 2K12 KUB budou řešit standardní úkoly, které by plnily v případě aktivace Národního posilového systému protivzdušné obrany ČR.

přepravník TZM systémm KUB

Podle taktického námětu jim hrozbu v podobě letadla uneseného teroristy bude simulovat dopravní letoun L 410 z výzbroje Vzdušných sil Armády ČR. Obsluhy protiletadlového kompletu RBS-70 budou vést imitovanou střelbu na bezpilotní prostředek.

Příslušníci aktivní zálohy budou zajišťovat komunikace a okolí elektrárny. „V rámci cvičení zřídíme na příjezdových cestách k elektrárně tři kontrolně propouštěcí místa a jedno strážní stanoviště u přečerpávací stanice Hněvkovice. Přístup do elektrárny bude možný pouze přes tato kontrolní stanoviště,“ řekl ředitel Krajského vojenského velitelství České Budějovice plukovník gšt. Vladimír Pešek. Během cvičení si aktivní zálohy procvičí, jakým způsobem postupovat v situacích, kdy hrozí napadení zřízených kontrolně propouštěcích míst.

Během pondělí se strakoničtí vojáci přesunuli s technikou k Temelínu a začali zde budovat palebné postavení. Aktivní zálohy končí výcvik ve vojenském prostoru Boletice na Českokrumlovsku a na místo dorazí v průběhu dneška.

radar SURN CZ

Štítky: ,

Tematicky související články

Leave a Reply