Pilotinfo

Ve čtvrtek 29.8. vypukne vojenské cvičení Ample Strike 2019, armáda zvýší svůj letecký provoz

Přidáno: 26. Srpen 2019Autor:

Mezinárodní cvičení Ample Strike bude probíhat konkrétně od 29. srpna do 20. září 2019. Letošní rozsah nasazené letecké techniky bude oproti uplynulým ročníkům nižší, nicméně i tak je kromě České republiky potvrzená účast dalších pěti zahraničních armád aliančních zemí. Konkrétně to budou Maďarsko, Německo, Slovenská republika, Spojené státy americké a Velká Británie. Ample Strike je historicky cvičení určené ke sladění výcviku nejelitnějších vojáků AČR – předsunutých návodčích s leteckými osádkami a veliteli pozemních jednotek.

předsunutý letecký návodčí AČR v afghanistanu

V souvislosti s cvičením Ample Strike 2019 dojde k omezení civilního leteckého provozu ve vymezených prostorech, zejména v jižních Čechách a části východních Čech, jižní a severní Moravy.

ample strike 2019

Pokud jde o leteckou techniku, letošního Ample Striku by se měli zúčastnit strategické bombardéry B 52 s podporou létajících tankerů KC 135 a dronů MQ 9 Reaper z USA. Stíhací EF 2000 Typhoon a PA 200 Tornado, spolu se cvičným PC 9 Pilatus ze Spolkové republiky Německo. Slovenské Vzdušné síly zastoupí L 39 Albatros. Maďarsko pak stíhací JAS 39 Gripen a bitevní vrtulníky Mi 24P. A konečně Českou republiku budou ve vzduchu reprezentovat stíhačky JAS 39 Gripen, lehké bitevní L 159 Alca a bitevní vrtulníky Mi 24/35.

Eurofighter Typhoon

Cvičení je plně v gesci Armády České republiky, řídícím prvkem je Velitelství Vzdušných sil a ředitelem letošního ročníku AMSE19 je pplk. Jan Suchý z Velitelství vzdušných sil AČR. Koordinaci logistického zabezpečení s ostatními složkami Armády České republiky bude mít na starosti 22. základna vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou, odkud bude také probíhat většina vzletů a přistání letecké techniky.

Tematicky související články

Leave a Reply