Pilotinfo

Den letiště Přerov 2014 již tuto sobotu

Přidáno: 02. Říjen 2014Autor:

Přerovské letiště patří k těm tradičním v rámci České republiky. Jeho počátky sahají do poloviny třicátých let minulého století, i když historie létání v Přerově je ještě starší. Postupem času, zejména v souvislosti s výstavbou pevných (betonových) drah, jak vzletové, tak pojížděcích se zdejší letiště zařadilo mezi ty nejkvalitnější.

DEN LETIŠT.indd

Přestože letiště v Přerově vzniklo a až do velmi nedávné minulosti bylo vždy provozováno jako letiště vojenské, tak civilní provoz se zde rozběhl již v roce 1958 a s různými omezeními zde v rozličných podobách fungoval do roku 1984. Zásadní změny přišli po roce 1989, kdy v roce 1994 došlo k výraznému omezení provozu proudových cvičných a bojových letounů a v Přerově vznikla základna vrtulníkového letectva. Vrtulníkový provoz pak po dlouhé roky patřil k Přerovu a mnozí mají dodnes v paměti například nasazení vojenských letců z Přerova během tragických povodní na Moravě v roce 1997. V září roku 2013 pak na základě předchozího rozhodnutí došlo k definitivnímu ukončení vojenského provozu na letišti a přesunu letecké techniky i personálu na základnu Náměšť nad Oslavou.

Mil Mi 24 pilotinfo

Ministerstvo obrany si nicméně přerovské letiště ponechalo v majetku a jeho správou pověřilo „svůj“ státní podnik LOM Praha. Jako připomínku toho, že letiště zde stále je, a jako vhodnou příležitost pro představení nových aktivit provozovatel letiště ve spolupráci s Ministerstvem obrany připravil akci Den letiště Přerov. V sobotu 4. října budou mít nejen obyvatelé Přerova, ale všichni zájemci možnost navštívit areál letiště a na vlastní oči se přesvědčit, v jakém stavu letiště je a co je zde nového. Vstup na akci je zdarma.

Zlín Z 50 pilotinfo

Brány letiště se veřejnosti otevřou v sobotu v 10.00 a letové ukázky začnou již od 11.20, jejich vyvrcholení pak mohou návštěvníci očekávat mezi 13.00 až 16.00. Na nebi se představí pestrý mix letadel a vrtulníků, které budou symbolizovat dnešní provoz letiště, tedy symbiózu vojenského a civilního provozu.

Z letecké techniky jsou potvrzeny Aero C 104, Aero 145, Aero L 39, Aero L 159, Let L 200 Morava, Mil Mi 2, Mil Mi 24/35, Mil Mi 17, Mil Mi 171Š, Zlín Z 50, Zlín Z 37 Čmelák, Zlín Z 137T Turbo Čmelák, Zlín Z 142, řada letounů Zlín trenér různých variant a množství dalších letounů. Diváci nepřijdou ani o vystoupení výsadkářů, nebo v Přerově tradiční ukázky vojenské pozemní techniky a dynamické ukázky Hasičů a Policie ČR.

lehký podzvukový bitevník

Tematicky související články

Leave a Reply

Letadla na prodej
Prodej letadel Cessna a Maule, prodej leteckých motorů Lycoming a náhradních dílů s nízkými cenami.