Pilotinfo

Boeing 787-800 Dreamliner v Praze

Přidáno: 14. Prosinec 2012Autor:

Letiště v pražské Ruzyni (LKPR) se dnes stalo prvním místem, kam směřoval v současné době nejmodernější  dopravní  letoun světa – Boeing 787-800 Dreamliner. Stroj dosedl na dráhu 06 krátce po deváté hodině , předtím kapitán Jerzy Makula provedl efektní průlet. Polská letecká společnost LOT se tak stala první v Evropě, když uvedla zcela nový typ letounu na pravidelné linky s cestujícími.

Této události ale logicky předcházely roky příprav. LOT stejně jako jiné společnosti  stál před léty před velmi zásadním rozhodnutím. Už předtím na dálkových linkách nahradily letouny  Boeing 767 staré stroje Iljušin IL-62M. Bylo ovšem jasné , jak do budoucna bude třeba moderního a úsporného letounu, který by nabídl cestujícím mnohem vyšší komfort a společnosti zvýšil zisk na dálkových linkách. Firma Boeing upustila od vývoje letounu s pracovním označením „Sonic Cruiser“ a přednost dostal nový letoun s označením Boeing 7E7. V roce 2005 byla dokončena rozhodující část projektu, v této chvíli pro nový letoun výrobce změnil typ definitivně na Boeing 787.

Jak už jsme psali dříve, u tohoto typu letounu tvoří více než 50% konstrukce kompozitní materiály, které významným způsobem snižují celkovou hmotnost stroje. Spolu s dvojící motorů Rolls-Royce Trent 1000 nabízí leteckým společnostem nízké provozní náklady při zachování vysoké provozní spolehlivosti.

Po dlouhém čekání a nezbytné přípravě posádek u výrobce přistál  15.11.2012 první  Dreamliner  v barvách LOTu na letišti ve Varšavě. Celkově bylo polskou leteckou společností objednáno osm letounů, ty budou dodávány postupně od výrobce dle dohodnutého časového plánu. Volba prvního komerčního letu do Prahy nebyla náhodná. Naše hlavní město je na mapě linek LOTu mnoho desítek let a navíc počet přepravených cestujících do Varšavy  není rozhodně nízký.

V Praze budeme mít možnost i v dalších dnech vidět Dreamliner na linkách z Varšavy a to až do 14.1.2013. O dva dny později  se již uskuteční první dálkový let společnosti LOT – Boeing 787 se vydá s cestujícími do Chicaga. Začátkem února 2013 to bude dále Toronto a o pár dnů později – 3.2.2013 Dreamliner přistane v New Yorku. O měsíc později vzlétne i na lince do Pekingu.

Po Praze bude LOT létat Boeingem 787 ještě do několika dalších evropských měst – Vídně , Frankfurtu,Bruselu atp. S doletem stroje přes  12 000 kilometrů je jen otázkou času , kdy naši severní sousedé začnou létat i zcela nové dálkové linky. Jak dnes řekl  kapitán LOTu Jerzy Makula po přistání v Praze , společnost je právem hrdá na moderní typ ve své flotile. Je to ovšem současně i závazek , aby i kvalita palubních služeb odpovídala přání cestujících. Jejich narůstající počet dává naději , že se to polské letecké společnosti daří splňovat. Další tři stroje uvedeného typu posílí flotilu LOTU ve letech 2014-2015.

Tematicky související články

Leave a Reply