Pilotinfo

První Dreamliner evropského dopravce se brzy představí i v Praze

Přidáno: 20. Listopad 2012Autor:

Ve čtvrtek 15.11.2012 přistál na mezinárodním letišti ve Varšavě dlouho očekávaný letoun Boeing 787 Dreamliner v barvách polské letecké společnosti LOT. Tento den byl opravdovým svátkem pro všechny , kteří se na přílet uvedeného typu letounu již dlouho připravovali. V současné době je to první  Dreamliner v Evropě a za nějaký čas přibudou další letouny tohoto typu pro jiné dopravce.

První vzlet moderního stroje Boeing 787 se uskutečnil dne 15.12.2009 a i přes určité problémy při jeho vývoji se k dnešnímu dni podařilo výrobci získat přes 800 pevných objednávek + větší počet opcí. Poprvé v civilní letecké dopravě se podařilo vytvořit většinu draku letounu pomocí pokročilé technologie uhlíkových vláken . Kompozity jsou dále využity pro vybavení interiéru , ale i některých částí letounu , kde bychom dříve čekali pouze lehké kovy na bázi duralu a podobných materiálů.

Video z převzetí stroje v Seattle a přistání ve Varšavě

Výrobce díky tomu získal velmi pevný a přitom dostatečně lehký základ stroje , ten mimo nízkou spotřebu paliva disponuje maximálním doletem přes 15 000 kilometrů při cestovní rychlosti přes 900 km/ hod.  Letoun je doslova prošpikován posledními technologickými inovacemi . Od pilotní kabiny s velkoplošnými displeji a sklopným průhledným displejem ( tzv. head-up display ) až po kabinu cestujících s LED osvětlením . Cestující zejména na dlouhých letech uvítají dále vyšší tlak vzduchu v kabině s vyšším poměrem vlhkosti. Společnost nabízí 252 moderních sedaček (18 Business třída, 21 Premium Economy, 213 Economy) pro lety v rámci Evropy a později i do zámoří.

Video interiéru stroje

Polská letecká společnost LOT  poprvé přiletí Dreamlinerem z Varšavy do Prahy v pátek 14.12.2012 a dle letového řádu by mělo být přistání v 8 hodin 35 minut. Nebude to jediné přistání. Dopravce nabízí v současné době i celou řadu dalších letů do našeho hlavního města v dalších dnech, stačí si otevřít jejich webové stránky.

Pro všechny letecké fandy to bude bezesporu „trhák“ . Vždyť v případě Prahy se bude jednat o první komerční let ! Celkově LOT zakoupil osm letounů Dreamliner , ty poté nasadí na linky do severní Ameriky a Asie . První linka Dreamlineru povede v lednu 2013 z Varšavy do Chicaga.

Zajímavostí u uvedeného letounu je i „česká stopa“. Na jeho vývoji se mimo jiné podílela řada českých techniků – někteří z nich pracují přímo u firmy Boeing , další pak u subdodavatelů v různých českých firmách. Můžeme ale připomenout jiný fakt : česká letecká společnost Travel  Service má objednán stejný typ letounu s dodáním už v příštím roce. Lot Dreamlinerem postupně nahradí na dálkových linkách stávající Boeing 767 a nezbývá než doufat, že úspěšně.

Tematicky související články

Leave a Reply