Pilotinfo

Rekordní provoz na českém nebi

Přidáno: 06. Srpen 2011Autor:

Historicky nejvyšší výsledky letového provozu za jeden měsíc vykázal v červenci 2011 český vzdušný prostor (tzv. FIR Praha – Flight Information Region). Nový rekord byl vytvořen také v případě provozního výsledku za jeden den.

V průběhu července oblastní středisko řízení letového provozu Praha (ACC Praha) poskytlo své služby 73 055 pohybům – v denním průměru tedy 2 357 letům. Pro srovnání v červenci roku 2010 využilo český vzdušný prostor 71 611 letadel.

Rekordním dnem s historicky nejvyšším provozem se stal 16. červenec 2011, kdy oblastní středisko řízení letového provozu Praha poskytlo svoje služby 2 565 letům. (Při průměrné kapacitě jednoho letadla cca 150 pasažérů tak bylo v průběhu jednoho dne přepraveno v českém vzdušném prostoru téměř 385 000 cestujících).

I přes výrazný nárůst provozu v letní sezóně a dosažené provozní rekordy pokračuje příznivý trend snižování průměrného zpoždění na provedený let, které se od začátku roku 2011 pohybuje téměř na nulové úrovni.  ŘLP ČR, s.p. se tak pohybuje výrazně pod hodnotou 0,3 minuty na provedený let, což je doporučená hodnota stanovená pro český vzdušný prostor Evropskou organizací pro bezpečnost letového provozu (EUROCONTROL).

Dlouhodobě největším zákazníkem ŘLP ČR, s.p. v případě traťových navigačních služeb je německý letecký dopravce Lufthansa. 

air navigation servis czech republic

Tematicky související články

Leave a Reply