Pilotinfo

Jubilejní 50. ročník Paris Air Show v Le Bourget zahájen

Přidáno: 17. Červen 2013Autor:

V pondělí 17.6.2013 otevřel své brány dnes již legendární – padesátý –  ročník aerosalonu Paris Air Show , který probíhá tradičně na letišti Paris-Le Bourget až do neděle 23.6.2013. Na letošní „kulatý“ ročník se přihlásilo více jak 2215 vystavovatelů z mnoha zemí světa a je očekávána účast 351 000 návštěvníků  včetně 290 mezinárodních delegací .

Na každý den je plánováno zhruba 40 letových ukázek různých letounů včetně letošního „čerstvého“ překvapení – Airbusu A350-900XWB , který poprvé vzlétl v Toulouse minulý pátek. Je téměř nemožné vyjmenovat všechny vystavené letouny. Z civilních bude k vidění na statické ukázce např. Boeing 787 Dreamliner v barvách společnosti Qatar Airways , dále Airbus A380 ( ten bude předveden v samostatných letových ukázkách ) a také např.Suchoj Superjet 100  ve vylepšené verzi. I ten bude možné vidět za letu.

Letošní ročník bude také bohatý na předvádění celé řady vojenských a speciálních letounů. Z Ruska dorazila početná skupina výrobců tamního leteckého průmyslu. V leteckých ukázkách se představí například Suchoj Su-35 , dále Jak-130 a příznivci vrtulníků se mohou těšit na dynamickou letovou ukázku vrtulníku Kamov Ka-50 Alligator. Z transportních letounů bude předveden stroj A400M Atlas vyráběný konsorciem Airbus Military. Příznivci historických strojů se mohou těšit na Lockheed Constellation v barvách firmy Breitling , DC-3 Dakotu a řadu jiných krásných letounů.

V průběhu aerosalonu se očekává podpis mnoha významných obchodních kontraktů u celé řady světových výrobců letecké techniky. Ekonomická krize se samozřejmě projevila i v této oblasti, ale na druhou stranu řada výrobců hlásí nárůst prodeje a to jsou po delší době dobré zprávy. Z ČR se této letecké výstavy účastní např. Aero Vodochody ( samostatná expozice v jedné z hal ) a pak řada menších leteckých výrobců. Tyto společnosti  budou mít své exponáty jako subdodavatelé v jednotlivých halách v rámci prezentace větších výrobců letadel a jejich příslušenství.

paris air show 2013

Tematicky související články

Leave a Reply

Letadla na prodej
Prodej letadel Cessna a Maule, prodej leteckých motorů Lycoming a náhradních dílů s nízkými cenami.