Pilotinfo

Mistrovství ČR v bezmotorovém létání 2020 bylo v Táboře

Přidáno: 14. Srpen 2020Autor:

Plachtařské mistrovství ČR se v tomto roce uskutečnilo na aeroklubovém letišti v Táboře ve dnech 26.7. až 7.8.2020 a současně šlo o „generálku“ na Mistrovství světa juniorů v plachtění 2022. Právě zde se taková akce světového formátu uskuteční a tak náš republikový mistrák posloužil i tomuto účelu. Ovšem hlavním cílem bylo samozřejmě srovnání výkonů tuzemské plachtařské špičky, aby je bylo možné následně vyslat na další mezinárodní klání v tichém letu. Celý organizační tým dostal řádně zabrat, ale nelehkého úkolu se zhostili na výbornou a typicky letní počasí přerušované tu a tam silnějšími bouřkami také přálo slušným výkonům.

Mistrovství ČR v bezmotorovém létání 2020 Tábor šest kluzák

Celkově se létalo devět soutěžních disciplin, letos do Tábora přilétlo hned 68 pilotů bezmotorových letadel s cílem získat co nejlepší umístění. Juniorší piloti tak zakusili, jaké to budou mít za dva roky při zmíněném světovém šampionátu a to také není k zahození. Prostředí známého aeroklubu se stalo dějištěm, kde se spřádala taktika, úvahy o vývoji počasí i možné varianty jak letět na co nejvyšší počet bodů. Nakonec se vítězům podařilo posbírat více než solidních 7000 bodů a celé tuzemské mistrovství bylo opravdu úspěchem pro všechny, kteří se na jeho nelehké organizaci podíleli. Jistě, vždy je co zlepšovat a tak i do dalších ročníků má tým organizátorů prostor pro zlepšení, abychom nabízeli i u nás podmínky srovnatelné se zahraničními šampionáty.

Mistrovství ČR v bezmotorovém létání 2020 Tábor dvě Mistrovství ČR v bezmotorovém létání 2020 Tábor čtyři

Bezmotorové létání je samozřejmě sportem tzv. nemasovým, na letištích se při plachtařských akcích netlačí davy jako při fotbale či hokeji a proto je často malým zázrakem, že se organizátorům podaří sehnat sponzory na takovou akci. V Táboře se to podařilo a i díky takovým partnerům mohlo celé letošní mistrovství proběhnout na výbornou. Dnes je moderní doba a kdo ve dnech 26.7. až 7.8.2020 na internetu sledoval letový provoz nad ČR pomocí různých aplikací, mohl vidět pohybující se „skrumáž“ kluzáků mezi Táborem směrem na Klatovy, ale i jinde nad krásnou českou krajinou. Co se týče podmínek, četní zahraniční účastníci už vědí, že i u nás zvládáme postarat se o hladký průběh šampionátů, ty tam jsou amatérské začátky krátce po revoluci před mnoha lety. Ve startovním poli bylo vidět rovněž piloty ze zahraničí – nejen až z Austrálie, ale také Polska, Slovenska, Německa nebo Anglie.

Mistrovství ČR v bezmotorovém létání 2020  Tábor sedm kluzák Mistrovství ČR v bezmotorovém létání 2020  Tábor pět

Můžeme se podívat na výsledky v jednotlivých disciplínách:

Klubová třída – účast 25 pilotů

1.Ondřej Bordovský, AK Krnov, Standard Cirrus

2.Jan Ratz , AK Zbraslavice, Standard Cirrus

3.Finn Sleigh, Anglie, Gliding Now, ASW20

Třída Kombi 15M– účast 22 pilotů

1.Petr Koutný , AK Křižanov, LS8-18

2.Jan Pavlík, AK Křižanov, LS8a

3.Miloslav Cink, AK Plzeň-Letkov , LS8b

Ženy, třída Kombi 15M

1.Hana Trešlová, AK Raná, Ventus 2ax

2.Barbora Moravcová, AK Zbraslavice, LS 8a 15m

3.Jana Trešlová, AK Raná, Discus 2a

Třída Kombi Open – souboj o titul Mistra ČR, účast 21 pilotů

1.David Mach, AK Velké Poříčí, ASG 29E

2.Tomáš Suchánek, GAC Benešov, Ventus C 17.6

3.Radek Krejčiřík, AK Hranice, JS1c

Mezi ženami závodícími ve třídě Kombi Open se na prvních třech místech umístily:

1.Alena Netušilová, JS1c

2.Michaela Rendlová, AK Toužim, JS1c-18m

3.Lenka Kuthanová, AK Tábor, JS-1EVO

Na závěr patří poděkování všem, kdo se na této zdařilé akci podíleli a už se můžeme nyní těšit na další soutěže v bezmotorovém létání, kde již tradičně naši piloti patří k těm nejlepším.

Mistrovství ČR v bezmotorovém létání 2020 hangár Tábor Mistrovství ČR v bezmotorovém létání 2020 Tábor tři Mistrovství ČR v bezmotorovém létání 2020 Tábor jedna

Tematicky související články

Leave a Reply