Pilotinfo

Čeští vrtulníkáři v Afghánistánu předávají zkušenosti

Přidáno: 09. Březen 2015Autor:

Nedílnou součástí 14. leteckého poradního týmu (AAT, Air Adviser Team), která působí v Afghánistánu od listopadu loňského roku, je skupina oprav, takzvaná TOP. Její členové jsou nejen vynikající techničtí odborníci, ale i zdatní mentoři pozemního personálu bitevních vrtulníků Mi-35 afghánských vzdušných sil.

Skupinu TOP (technické oddělení prací) tvoří 7 příslušníků 223. letky oprav náměšťské vrtulníkové základny. Jejich každodenní činnost spočívá nejen v pravidelné údržbě a opravách vrtulníků Mi-35, ale zejména mentoringu svých afghánských kolegů – techniků.

V týmu jsou zastoupeny celkem čtyři odbornosti. Jedná se o specializace na drak-motor, elektrická speciální vybavení, leteckou výzbroj a radiové a radiotechnické vybavení. Vedle působení zkušených členů skupiny dostali šanci i mladí technici. Ti navíc získávají cenné praktické dovednosti. Řeší totiž závady na vrtulnících, které se díky jinému systému údržby v našem letectvu téměř nevyskytují.

Velitel jednotky AAT major Petr S. nešetří slovy chvály na adresu skupiny oprav: „Ve skupině dostali šanci zkušení mentoři v technických odbornostech, ale i nováčci. Ti se své šance chopili s maximálním nasazením. Společně pak denně dohlížejí a odborně vedou na čtyři desítky našich afghánských kolegů, kteří se již pouštějí do oprav vrtulníků i samostatně. Skupina oprav je důležitou součástí našeho týmu.“

Poruchy vrtulníků řeší i po telefonu

Příslušníci TOP týmu strávili v Afghánistánu více než stovku dní. Vedle pravidelné údržby vrtulníků, která se musí provádět po 100 a 200 hodinách zatížení stroje, řeší i složité závady nestandardního charakteru. Přičemž zvláštní pozornost musí jednotka věnovat údržbě leteckých zbraní. V rámci provozu vytížených bitevních vrtulníků Mi-35 byli vojáci schopni po telefonu vyřešit i závady, které měli afghánští kolegové v Kandaháru.

O své skupině kapitán Václav L. říká: „Vytíženost našeho týmu, díky časové náročnosti oprav a vzhledem k životnosti bitevních vrtulníků Mi-35, je vysoká. Každodenní příprava našich afghánských kolegů, kompletace protokolů a překladů ke všem opravárenským činnostem, ale i plnění běžných denních povinností, jako je parkový den nebo velitelská příprava, zvládají mí kolegové na výbornou. Přitom nezapomínáme na odpočinek a sportovní vyžití. Krédem naší jednotky je přesvědčení, že jen dobře vykonaná práce má smysl. A to, myslím, se nám daří naplňovat.“

čeští technici afghánistán

Tematicky související články

Leave a Reply