Pilotinfo

Námořní pěchota USA ukončila provoz bitevních vrtulníků Bell AH-1W Super Cobra

Přidáno: 20. Říjen 2020Autor:

Po více než třiceti letech spolehlivé služby Námořní pěchota Spojených států (USMC) oficiálně uzemnila vrtulníky Bell AH-1W „Super Cobra“. Ikonický dvoulistý stroj sloužil jako bojový vrtulník pro námořní pěchotu v bojových misích po celém světě, včetně operace Pouštní bouře, Svoboda Iráku nebo Trvalá svoboda.

„Stroje AH-1W Super Cobra obdivuhodně sloužily dlouhá léta a zanechávají za sebou odkaz vždy přesné a cílené podpory pro naši námořní pěchotu,” uvedl plk. David Walsh, programový manažer pro program lehkých/bojových vrtulníků (PMA-276), „ačkoliv se tímto kapitola AH-1W uzavírá, stroje AH-1Z Viper jsou plně připraveny v nadcházejících letech podporovat naši námořní pěchotu.”

Původně navržený jako AH-1T+, Super Cobra poprvé vzlétla 16. listopadu 1983 v leteckém výzkumném centru společnosti Bell v texaském Arlingtonu. Společnost Bell dodala námořní pěchotě celkem 179 strojů AH-1W. První dodávka se uskutečnila 27.března 1986, poslední stroje byly dodány v roce 1999. Až do srpna tohoto roku na nich námořní pěchota nalétala celkem 933 614 hodin.

bitevní vrtulník Bell AH-1W americká námořní pěchota

„Jsme neuvěřitelně pyšní na schopnosti a možnosti, které vrtulníky AH-1W poskytly námořní pěchotě během svojí třicetičtyřleté služby,“ uvedl Michael Deslatte, manažer programu H-1 společnosti Bell. „Působivý odkaz strojů Super Cobra je přesvědčivým důkazem oddanosti a vysoké kvality, kterou do nich po generace vkládaly zástupy mužů a žen pracujících v Bellu. V tomto odkazu budeme v následujících letech pokračovat,“ dodal Deslatte.

Vrtulníky AH-1W předělané na AH-1Z Viper budou i nadále ve službách námořní pěchoty. Čtyřlistý Viper nahradí Super Cobru a stane se tak představitelem platforem moderních bojových vrtulníků, vybavených plně integrovanými protipancéřovými systémy a zbraňovými systémy vzduch-vzduch a navržených tak, aby se mohly účastnit se širokého spektra současných misí.

Tematicky související články

Leave a Reply