Pilotinfo

Ukrajina má nové vrtulníky H225, zbavuje se tak závislosti na Rusku

Přidáno: 21. Leden 2019Autor:

Ukrajina si převzala dva první vrtulníky Airbus Helicopters H225 z celkem jednadvaceti objednaných. Jejich provozovatelem bude ukrajinské ministerstvo vnitra. Jeden z nich je vybaven pro pátrací a záchranné mise a druhý bude ve prospěch Národní gardy zajišťovat lety s klasickým policejním vybavením. Předání dalších dvou H225 se předpokládá v nejbližších týdnech.

V návaznosti na mezivládní dohodu podepsanou mezi Ukrajinou a Francií na začátku tohoto roku jsme mohli slavnostně převzít první vrtulníky. V rámci této dohody Ukrajina získá celkem pětapadesát vrtulníků, tří různých typů, určených pro širokou paletu misí, od služeb pro pátrací a záchranné lety, záchranné zdravotnické služby, hasičské zásahy až po policejní nasazení”, uvedl Arsen Avakov, ministr vnitra Ukrajiny.“Díky dohodě a dosavadní spolupráci s Airbusem budeme také na Ukrajině zřizovat centrum výcviku a údržby na podporu naší nové modernizované flotily vrtulníků,” dodal.

Jsme skutečně rád, že, že tyto vrtulníky mohly na Ukrajině přistát v rekordně krátké době od uzavření smlouvy. Nyní, když první piloti dokončili svůj výcvik na H225 ve Francii, může Ukrajina okamžitě využít jejich vysokou nosnost a dlouhý dolet, které Airbus Helicopter H225 nabízí.” Řekl Matthieu Louvot, výkonný viceprezident Airbus Helicopter, během slavnostního předání v Kyjevě.

První dodávky se uskutečnily v rámci mezivládní dohody podepsané v červenci 2018 na celkem pětapadesát vrtulníků z produkce Airbus Helicopter. Jednadvacet kusů těžkých H225, deset středních H145 a čtyřiadvacet lehkých H125, které budou všechny využívány pro průzkum a záchranu (SAR), EMS a další typy civilních misí.

Vrtulníky Airbus Helicopter H225 jsou poháněné dvěma turbínami a mají vzletovou hmotnost 11 tun a jsou používané zejména pro mise SAR po celém světě. Jejich uživateli jsou například pobřežní stráže Japonska, Španělska a Argentiny. Jejich hlavní předností pro tento způsob nasazení jsou schopnost vzletu do méně než pěti minut, lety v jakémkoliv počasí, a to včetně plných podmínek námrazy a vybavení vysoce přesným autopilotem. Celosvětově flotila vrtulníků Airbus Helicopter H225 dosud nalétala více než 640 000 letových hodin.

vrtulník Airbus Helicopter H225 záchranná služba © A. Pecchi

Tematicky související články

Leave a Reply