Pilotinfo

Vrtulník H145M létá s kompletním zbraňovým systémem, Česká armáda o něj nestojí

Přidáno: 12. Září 2017Autor:

Na konci srpna v Donauwörth poprvé vzlétl vrtulník H145M s kompletním zbraňovým systémem HForce.. Díky tomuto modulárnímu zbraňovému systému navrženému u Airbusu může být H145M vybaven všemi druhy zbraní které jsou dnes obvyklé u útočných vrtulníků. Jedná se o řízené a neřízené střely, ale i hlavňové zbraně, kulomety nebo kanóny. Dokončení certifikace HForce pro použití na H145M je plánované do konce 2018.

Další kroky, které nyní předcházejí dokončení certifikace, zahrnují zkušební střelby kanóny a neřízenými raketami v Maďarsku a testy laserem řízených raket ve Švédsku ještě před koncem roku,” řekl Jean-Luc André, manažer programu HForce u společnosti Airbus Helicopter. Ten také uvedl, že “prvním odběratel vrtulníků H145M se zbraňovým systémem HForce se stala Republika Srbská, která objednala celkem devět vrtulníků H145M, z toho čtyři ve verzi víceúčelových útočných vrtulníků vybavených systémem HForce“.

HForce je komplexní, modulární a nákladově velice efektivní zbraňový systém, který bude možné použít na libovolné verzi vojenských vrtulníků z produkce Airbus Helicopter, H125M, H145M a H225M. Cílem výrobce je pak nabídnout armádám po celém světě flexibilní systém, který svým uživatelům umožní připravit „na míru“, dle druhu mise, konfiguraci lehkých útočných a víceúčelových vrtulníků. Vrtulník je schopen plnit širokou škálu úkolů, včetně ozbrojeného průzkumu, palebné podpory pozemních sil, eskortovaní, taktické přepravy, přepravy a podpory speciálních sil až po mise MEDEVAC a CASEVAC.

Airbus Helicopter H145M je osvědčený dvoumotorový vrtulník, který dnes používají ozbrojené síly USA, Německa, Švýcarska, Iráku, Jordánska, Kazachstánu, Turkmenistánu, Bolívie a Albánie. Nejnovějšími potvrzenými zákazníky se staly ozbrojené síly Thajska a Srbska. Armáda České republiky si přes pokročilá jednání s německou stranou tento moderní vrtulník, který používají naši hlavní partneři v NATO nakonec nevybrala a podle mediálních spekulací s českými znaky nakonec budou létat již výběhové Belly, které obdobným zbraňovým systémem nedisponují a teprve se bude vyvíjet, podle všeho speciálně pro Českou republiku.

Airbus  H 145M

Štítky: , ,

Tematicky související články

Leave a Reply