Pilotinfo

Den letiště v Přerově – letadla, vrtulníky a slet letounů Zlín Trenér

Přidáno: 14. Říjen 2014Autor:

Brány přerovského letiště se otevřely široké veřejnosti kolem desáté hodiny dopoledne a už od počátku bylo pořadatelům jasné, jak i přes vrtkavé počasí bude o akci velký zájem. V současné době uvedené letiště je stále v majetku Ministerstva obrany ČR, jeho správu a provoz má na starosti státní podnik LOM Praha. A jak jsem se na místě ptal místních, nebýt „lomáků“, tak na okraji Přerova bydlící jistá komunita nepřizpůsobivých občanů by z letiště brzy udělala ruiny … Vraťme se ale k naší akci. Vstup byl pro všechny zdarma a tak se na letiště sjeli zájemci o leteckou techniku nejen z blízkého okolí, ale zaregistroval jsem i návštěvníky ze západu Čech a z různých koutů Slovenska.

Den letiště Přerov 2014 01

Hlavní část letového programu začala krátce po třinácté hodině. Centrum leteckého výcviku v Pardubicích (součást firmy LOM PRAHA s.p.) zajišťuje od roku 2004 kompletní výcvik pilotů Armády České republiky a letos tak de facto slaví kulaté výročí ! To svým způsobem podtrhla účast jejich letounů právě v Přerově. K vidění byly: cvičné letouny Zlín Z-142C a Aero L-39 Albatros, dále legendární Let L-410 Turbolet. Stroje s rotující nosnou plochou zastupovaly vrtulníky Mil Mi-2 a Mi-17. Armáda ČR hned na začátku představila bitevní vrtulník Mil Mi-35, který doplnily ještě Mi-171Š a také dvojice letounů Aero L-159 Alca. Jejich piloti se postarali opravdu o působivé letové ukázky a je velkou škodou, jak díky nízké oblačnosti nemohli své akrobatické figury vytáhnout do větší výšky.

Bitevní vrtulník Mil Mi 35

Doslova v obležení byl stále nádherný Mi-24V v černé kamufláži s kresbou tygra na trupu a kdo mohl, rád se u něj fotografoval. Letový program obohatil také hromadný seskok výsadkářů a mohli jsme si připomenout, jak právě naši v minulých letech dosáhli na světových šampionátech až na nejvíce ceněné medaile. Předvedení Mi-35 za letu bylo velmi působivé, k dokonalosti snad už jen scházel odpal raket a nebo střelba na cíl. To se zde samozřejmě provádět nemohlo.

kluzák SG 38

V neskutečném vleku za automobilem (!!!) se představil dle původních plánů postavený kluzák SC-38 Schulgleiter. Měli jsme možnost se doslova přenést do „dřevních“ dob našeho bezmotorového létání. Diváci nechápali, jak se na malinké a ničím nechráněné sedačce pan pilot vůbec udrží! Vhodným a divácky vděčným vystoupením bylo také předvedení velkých RC maket letounů – zejména to z doby první světové války doprovázely výbuchy, kouřové efekty a na obloze bylo rušno jako při skutečných leteckých soubojích. Nechyběly ukázky různé pozemní techniky Armády ČR, Policie, Hasičského sboru a dalších složek integrovaného záchranného systému. Zajímavé bylo předvedení akce se služebními psy, kteří dnes bez problémů vyskočí na pachatele trestné činnosti přímo z jedoucího vozidla !

Zlín Z 726

Součástí celé akce byl i slet opravdové legendy našeho nebe – letadel Zlín Trenér. Měli jsme tak možnost na zemi i ve vzduchu vidět krásné letouny, na nichž létali a stále létají piloti mnoha zemí světa včetně tak vzdálených, jako je Austrálie, Jižní Afrika a nebo USA. Opravdovou raritou byla česká premiéra letounu Zlín Z-726 ještě s maďarskou registrací HA-SDE. Maďaři jej vybavili podivnou bojovou kamufláží a noví majitelé letoun samozřejmě vylepší do původních barev strojů létajících u nás. Čtveřice Zlínů předvedla krásnou ukázku skupinové slétanosti, pro fotografy byly zvláště vděčné „nálety“ v ose dráhy. Těchto nádherných strojů postupně ubývá a je opravdu dobře, jak skupina pilotů získává další letouny pro naše letiště.

Zlín C 305

K historickým strojům už patří i Aero Ae 145, letoun v nádherném zbarvení byl předveden za letu doslova jako za mlada. Z jihu Evropy k nám dorazil původně také v poněkud divokých barvách, ale stávající majitelé jej opatřili novým vkusným „kabátem“. Skvělé bylo i vystoupení Z-137T Turbo Čmeláka. Jeho pilot z něj vymáčkl snad maximum možného a nešetřil nálety v nízké výšce včetně nezbytného odhozu vody. Vidět Turbo Čmeláka téměř v bojových zatáčkách je zážitek, průlet na minimálce byl rovněž efektní. Kdo měl odvahu a 600,-Kč v peněžence, mohl se nechat svézt kolem letiště v lehkém vrtulníku Robinson R-44. Zájemci opravdu nechyběli, i když šlo jen o okruh nedaleko letiště.

Aero Ae 145 a v pozadí Zlín Z 137T

Zajímavé bylo i předvedení ultralehkého vrtulníku CH-7 Kompress i novinky CH-77 Ranabot. UL vrtulníků u nás pozvolna přibývá a jejich ovladatelnost je až neskutečná. K vidění byla i řada ultralehkých letounů, dnešní konstrukce už zdaleka nejsou jen „splašené trubky s plátnem“ jako kdysi. Závěrem bych chtěl touto cestou poděkovat všem pořadatelům za jejich práci při organizaci celého leteckého podniku a za rok se můžeme těšit v Přerově na další – možná ještě lepší Den letiště.

Obrázek o Dni letiště Přerov si můžete udělat také v galeriích známých českých leteckých fotografů, Martina Haleše a Miloše Jenčíka.

Tematicky související články

Leave a Reply