Pilotinfo

Letecký den na letišti Plasy již tento víkend

Přidáno: 27. Duben 2011Autor:

30.4. a 1.5. bude letiště aeroklubu Plasy patřit špičkovým letounům Armády České republiky, ale také dalším strojům, které předvedou originální představení.

Letošní ročník akce je mimořádný hned z několika důvodů. Aeroklub v tomto roce slaví 65 let od svého založení a tak je i program slavnostní. Diváci uvidí několik premiér – regionálních i světových! Tradičním lákadlem jsou každoročně stíhačky  JAS 39 Gripen, které tentokrát přiletí hned 3! Uvidíme tedy vrcholnou pilotáž, plnou akrobacii, ale také skupinové přelety a základní bojové manévry. Chybět nebude ani AERO L-159 Alca.

Den ve vzduchu s rádiem Kiss Proton bude plný letecké akrobacie, krom zmíněných stíhaček uvidíme také světovou premiéru. Poprvé v historii svoje umění spojí do jednoho představení legendární akrobatická skupina The Flying Bulls Aerobatics Team a elitní pilot Martin Šonka. Zatímco Flying Bulls si své postavení na vrcholu akrobacie vybudovali jako skupina, Martin Šonka je jediným českým pilotem, který se dostal až do prestižní světové Red Bull Air Race.

pilot Red Bull Air Race

„Naše společné vystoupení v Plasích je opravdu premiérou. Jde v něm především o přesné načasování, protože s Flying Bulls budu létat jako sólista. Navíc právě od letošní sezony jsem vyměnil i letadlo, v Plasích už budu mít místo Suchoje akrobatický speciál Extra,“ říká jeden z našich nejlepších pilotů Martin Šonka.

Návštěvníci ale uvidí i historická letadla Avia BH-1 a Avia BH-5. Tato letadla se začala stavět už ve 20.letech minulého století, kdy také pro Československo vybojovala mnohá sportovní vítězství. Velkou atrakci slibuje i představení letové skupiny Follow me se čtveřicí letounů Zlin. I když nejde o akrobacii, jejich piloti předvedou let v těsné formaci.

AREÁL NABÍDNE VÍC MOŽNOSTÍ

Letiště v Plasích každoročně na Den ve vzduchu s rádiem Kiss Proton zaplní tisíce lidí. Loňský ročník nalákal 20 tisíc návštěvníků. Právě kvůli stále se zvyšujícímu zájmu letos organizátoři nově uspořádali celý areál. Novinky budou samozřejmě vyznačené v programové brožuře, kterou budou mít návštěvníci k dispozici.

„Každým rokem si přímo na místě děláme anketu mezi diváky. Jako tradiční problém nám z výsledků vychází nedostatek míst k sezení. Pro letošní rok jsme proto připravili víc laviček, aby se kapacita navýšila a diváci si mohli program vychutnat ve větším pohodlí. Samozřejmostí je také tribuna pro handicapované se speciální nájezdovou rampou a bezpečnostním opatřením. Další novinkou je i bankomat přímo na místě.“ říká manažer akce Jiří Pěč.

Na své si přijdou i malí návštěvníci, připravený pro ně bude dětský koutek a nezapomnělo se ani na rodiče. Přímo u dětského koutku bude také posezení, kde si budou moct dát v klidu třeba kávu. Děti se můžou opět těšit na celou řadu atrakcí včetně skluzavek a dalších lákadel. V areálu nebude během obou dnů chybět velmi pestré občerstvení a nejrůznější prodejní stánky.

AUTOBUSY DOPRAVÍ NÁVŠTĚVNÍKY AŽ NA LETIŠTĚ

Také letos pojedou přímo na letiště do Plas speciálně vypravené autobusy z Plzně. Z konečné tramvaje číslo 1 v Bolevci pojede každý den první už v 9.30, další pak vždy v půlhodinových intervalech. Po skončení akce odvezou autobusy návštěvníky zpět do Plzně.

Samozřejmostí je ale také parkoviště, které je přímo u letiště. Kapacita bude sice velká, přesto organizátoři doporučují, aby návštěvníci vyrazili včas a předešli tak případným kolonám.

„Domluvení jsme s majiteli okolních pozemků, že v případě potřeby, můžeme parkoviště ještě o něco rozšířit. Kapacita by ale podle propočtů měla stačit,“říká předseda aeroklubu Plasy Jaroslav Vrchlavský. Návštěvníci budou muset počítat i s dopravními omezeními, nutné proto bude bedlivě sledovat aktuální značení trasy.

Dopravní komplikace

Přestože na letiště jedou z Plzně autobusy zdarma, očekáváme, že stovky diváků pojedou na letiště Aeroklubu Plasy autem. Musíme proto počítat s tím, že se na sinici I/27 budou tvořit kolony a dopravní komplikace. Pořadatelé ve spolupráci s Policií ČŘ sice připravili řadu opatření, ale i tak bude lepší na Den ve vzduchu s rádiem Kiss Proton vyrazit raději včas. Připomínáme, že parkování je zdarma a to přímo v areálu letiště – motoristé proto nemusí porušovat předpisy a parkovat někde podél hlavního silničního tahu.

Upozorňuje na to i mluvčí PČR ze Severního Plzeňska Josef Aubrecht. Zvukový záznam je volně k použití….

Program leteckého dne

Sobota 30. dubna 2010, Neděle 1. května 2010

09.00 Slety letadel, vyhlídkové a rekreační lety, zahájení programu a atrakcí

10.15 Ukázka profesní sebeobrany – SOŠOOM

10.30 Hasiči + kaskadéři – ukázka zásahu při autonehodě

11.00 Globus smrti – motoshow

12.00 Hasiči – slaňování z 52m dlouhého žebříku

12.20 Meditarian – hudební vystoupení (sobota)

12.20 ABBA Stars – hudební vystoupení (neděle)

14.00 Parašutisti – hromadný výsadek z AN2

14.07 Vystoupení armády ČR – JAS 39 Gripen

14.18 Martin Šonka – akrobacie

14.29 Modeláři – obří modely letadel

14.36 Boeing 75 N1 Stearman

14.47 Bu – 131 Bucker CASA – akrobacie na dvouplošníku

14.58 Folow me – skupinové létaní 4x Zlín

15.11 Vystoupení armády ČR – AERO L 159 Alca

15.22 Virník – ukázka netradičního letadla a ultralehký vrtulník

15.30 Vrtulník R44 – 4 místný vrtulník americké výroby

15.38 Parašutisti – hromadný výsadek z AN2

15.44 Akrobacie na kluzáku

15.51 Opilý pilot P 92 ECHO

15.58 Ukázka historických letadel – Avia BH1 a Avia BH5

16.09 Aero 45 – dvoumotorové poválečné letadlo

16.20 Fascination displey team

16.31 Záchranný vrtulník W3A Sokol

16.44 Světová premiéra – Flying Bulls Aerobatic team 4x Zlín Z 50 + Martin Šonka

17.09 Vyhlídkové a rekreační lety

Štítky:

Tematicky související články

Leave a Reply